Taliban, Ladin’i vuran timi vurdu


ABD, Afganistan’da en ağır darbeyi yedi: 38 ölü
El Kaide Lideri Ladin’i öldüren komando birliği Navy Seal Takım 6’ya mensup askerleri taşıyan helikopter Afgan Talibanı tarafından düşürüldü. 31’i Amerikalı 38 asker öldü.

Amerikan ordusu 10 yıldır bulunduğu Afganistan’da en kanlı gününü yaşadı. Son Taliban saldırısı 31 Amerikan askerinin ölümüne neden oldu. Taliban Sözcüsü Zebuyullah Mücahid Vardak bölgesinde Amerikalı askerleri taşıyan Chinook tipi NATO helikopterinin düşürüldüğünü açıkladı. Mücahid düşen helikopterin Vardak bölgesinde militanların kaldığı bir eve düzenlenen operasyona katıldığını belirtti. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai de Taliban iddiasını doğrulayarak düşen NATO helikopterinde 31’i ABD, 7’si de Afganistan askeri olmak üzere toplam 38 kişinin öldüğünü açıkladı. Karzai, ABD Başkanı Barack Obama’ya bir başsağlığı mesajı gönderdiğini belirtti. Karzai’nin bu açıklamasının ardından NATO da Vardak bölgesinde bir helikopterin düştüğünü, çok sayıda NATO ve Afgan askerinin de hayatını kaybettiği bilgisini doğruladı.
DEVGRU BİRİMİ
Düşen helikopterde hayatını kaybeden 31 Amerikan askerinden en az 20’sinin El Kaide Lideri Usame bin Ladin’in Pakistan’da öldürüldüğü operasyona katılan özel kuvvetlere bağlı Navy Seal komando birliğinin Takım 6 ve DEVGRU adlarıyla bilinen grubuna mensup olduğu iddia edildi. Ladin’i öldüren komandolar da Afganistan’dan helikopterlerle Pakistan’a geçmişlerdi.
‘ÇATIŞMADA DÜŞTÜ’
Afgan General Abdulkayyum Bekizu “Gece Taliban evine operasyon düzenlendi. Helikopter çatışmanın sonuna doğru düştü, neden düştüğünü bilmiyoruz” dedi.
Obama doğum günü tatilinde öğrendi
ABD Başkanı Barack Obama, NATO helikopterinin Taliban tarafından düşürüldüğü haberini doğum gününü kutlamak için gittiği Camp David’de öğrendi. 4 Ağustos’ta 50 yaşına giren ve doğum gününü Beyaz Saray’da kutladıktan sonra ailesiyle hafta sonu tatilini geçirmek için gittiği Camp David’e giden Obama, 31 askerin ölüm haberini aldıktan sonra yaptığı açıklamada askerler için dua ettiğini söyledi.
Daha önce de düşmüştü
AFGANİSTAN’da 2005 yılında da yine CH-47 Chinook tipi bir helikopter düşmüş ve 15 Amerikan askeri ölmüştü. Aynı yıl haziran ayında yaşanan başka bir helikopter kazasında da 17 Amerikan askeri hayatını kaybetmişti.

habertürk