Türkiye, İngiltere'nin yapamadığını yaptı

İngiliz gazeteci Simon Tisdall, Türkiye hakkında çarpıcı bir yazı kaleme aldı...

08.Ağustos.2011,11:21:52İngiliz gazeteci Simon Tisdall,İngiltereDışişleri Bakanı William Hague'nin Suriye'deki şiddet olayları konusunda yapabileceği çok bir şeyin olmadığını belirterek, Türkiye'nin bu konuda en önemli aktörlerden biri olduğuna vurgu yaptı.

Guardian'da bugün kaleme aldığı "Türkiye, Suriye'ye İngiltere'nin veremediği mesajı gönderiyor" başlıklı köşe yazısında Tisdall, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'yi 'azarlamak' için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu Şam'a göndereceğine dikkat çekerek, İngiltere'nin bu konuda yapabileceği çok bir şeyin olmadığını ifade etti.

Türkiye'nin uyarıları dikkate alınmadığı takdirde Erdoğan yönetiminin Esad rejimine yönelik diplomatik ve ekonomik önlemleri gündeme getirebileceğini söyleyen Tisdall, bunun da ötesinde Türk ordusunun sınırda bir güvenlik hattı oluşturabileceğini iddia etti.

Ülkedeki şiddetten kaçan Suriyeli halkın Türkiye'ye sığındığını ve bunun Türkiye için problem oluşturmaya başladığını savunan Guardian yazarı,Ankarayönetiminin diğer bir endişesinin de tecrit edilen Esad'ınİranile daha da güçlü ittifak içine girme ihtimalinin olduğuna dikkat çekti. Yazıda ayrıca, bu olayların PKK ile mücadeleye zarar verebileceği de belirtildi.


CİHAN