Londra'nın kuzeyindeki Tottenham semtinde yangınlı isyan
İngiltere'nin başkenti Londra'da polisin bir kişiyi öldürmesi üzerine başlayan gösteriler üçüncü gününde şiddetini arttırarak ve yeni bölgelere sıçrayarak devam ediyor. Tottenham semtinde başlayan gösteriler bu gece tüm şehre yayılırken, göstericiler onlarca mağazanın camlarını kırdı, çok sayıda aracı ateşe verdi.

Gelecek yıl düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunlarının yapılacağı siteye yakın olan Londra'nın doğusundaki Hackney ile güneyindeki Peckham ve Lewisham'da polis ile göstericiler arasında çatışma çıktığı, Peckham ve Lewisham'da binalardan alevlerin yükseldiği, arabaların ateşe verildiği belirtiliyor. Söz konusu bölgelerde çetelere üye gençlerin sokaklarda başıboş şekilde dolaştıkları ifade ediliyor.

Bu arada, Londra'da devam eden olayların Birmingham'a sıçradığı kaydediliyor. Batı Midland Polisi tarafından yapılan açıklamada, Londra'nın kuzeyindeki Birmingham kentinde mağazaların camlarını kıran saldırganların vitrinde sergilenen malları çaldıklarını bildirdi.

Açıklamada, ''Merkezde olan birçok işyeri saldırıya uğradı ve birçok bölgede çok sayıda mağazanın camları kırılmak suretiyle vitrinlerde sergilenenler çalındı'' denildi. Belirtilerin taşkınlığın Londra'dan Birmingham'a da sıçradığı yönünde olduğu ifade ediliyor.


BBC'nin haberine göre, bu gece yaşanan olaylar, polisin yolda bir adamı durdurarak üstünü aramak istemesi ve göstericilerin de bunun üzerine güvenlik güçlerine karşılık vermesiyle başladı.


İKİ GÜNDE 215 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May’den olaylarla ilgili bir açıklama geldi. May, başkentte hafta sonunda meydana gelen olaylarda 215 kişinin göz altına alındığını, şimdiye kadar 27 kişi hakkında dava açıldığını, 35 polisin yaralandığını ifade etti.CAMERON TATİLİNİ YARIDA KESTİ LONDRA'YA DÖNÜYOR
İtalya'da tatilini geçiren İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, hafta sonunda Londra'da başlayan çatışmaların ardından tatilini yarıda keserek gece yarısı Londra'ya döneceği bildirildi.

Cameron'ın makamından yapılan açıklamada, Başbakanın ilk yardım servisleriyle acil bir toplantı yapacağı, içişleri bakanı ve emniyet müdürüyle görüşeceği belirtildi.
haberturk