Londra'yı ateşe verdiler!


İngiltere'de 4 gün önce başkent Londra'da patlak veren ve onlarca yıldır meydana gelen en şiddetli isyan eylemleri, dün gece üç büyük kente daha yayıldı
Başta Londra'da olmak üzere 3 gece boyunca devam eden şiddet olaylarının, yağmalamaların, maskeli ve başlıklı gençlerin kundaklama eylemlerinin ve alışveriş merkezlerinin tahrip edilmesinin ardından, İtalya'daki tatilini yarıda keserek ülkeye dönen İngiltere Başbakanı David Cameron, kriz komitesiyle TSİ 11:00'de bir araya gelecek.

Video için tıklayınız...
Cameron'un kriz komitesiyle yapacağı görüşmede, şiddet olaylarının artmasının önlenmesine yönelik strateji belirleneceği, ayrıca isyan gösterilerinin neden patlak verdiği, çok hızla yayıldığı ve bütün bunlara hazırlıksız yakalanıldığının değerlendirileceği kaydediliyor.
Londra 2012 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliğine hazırlanırken yayılan kargaşanın, liderleri tedirgin ettiğine işaret ediliyor.

Londra'daki olaylardan fotoğraflar için TIKLAYINIZ
YÜZLERCE KİŞİ GÖZALTINDA
Şiddet olaylarının başlamasından bu yana biri 11 yaşında bir erkek çocuğu 334 kişinin gözaltına alındığı, bunlardan 69'unun sorgulandığı belirtildi.

İsyanı ateşleyen ilk olay, geçen perşembe günü Londra'nın kuzeyinde, alt gelir grubundaki ve farklı etnik gruplardan insanların yaşadığı Tottenham bölgesinde, dört çocuk babası olan 29 yaşındaki bir kişinin, polis tarafından öldürülmesi oldu.

LONDRA YANIYOR

İngiltere'de son 3 gündür yayılan ve onlarca yıldır görülen en şiddetli isyan, İngiliz basınında bugün "Orman Kanunu", "Londra-İngiltere Yanıyor" başlıklarıyla yer aldı.
Başkent Londra'dan sonra dün üç büyük kente (Bristol, Birmingham, Liverpool) daha yayılan, yağmalamalar ve kundaklamaların yapıldığı isyanı Independent gazetesi, "Londra alevler altındayken" polisin ve siyasetçilerin olaylar karşısında yetersiz kaldıkları yorumuyla duyurdu.
Times gazetesinde de "polis sokaklara teslim oldu" değerlendirmesi dikkati çekerken, "sokakları hırsızlara teslim ettiği görüntüsü veren polisin kent sokaklarını geri alma zamanının geldiğini" yazdı.
Gazetenin "Londra yanıyor" başlıklı başyazısında, olayların cumartesi günü polise karşı bir siyasi protesto olarak başladığı, ancak fırsatçıların kundaklama ve maddi kazancına dönüştüğü kaydedildi.

Kundaklama ve yağmalama olaylarına dikkati çeken Daily Telegraph, isyanı "çetelerin sonraki hedefinin ne olacağını kimsenin bilmediği bir gerilla savaşı''na benzetti.
Financial Times gazetesi de olaylarda sosyal medyanın rolünün araştırıldığını belirtti.
POLİSİN ÜSTÜNE ARAÇLARINI SÜRDÜLER
Londra polisi, olaylar sırasında güvenlik güçlerini öldürmeye çalıştıklarından kuşkulanılan üç kişiyi gözaltına aldı.

Polisten yapılan açıklamada, Londra'nın kuzeybatısındaki Brent semtinde saat 03.00'te iki polis memurunun bir mağazayı yağmaladıklarından şüphelenilen bir otomobili durdurmaya çalıştığını, ancak aracın sürücüsünün durmayarak memurlara çarpıp kaçmaya çalıştığı belirtildi.

Polis memurlarından birinin hastaneye kaldırıldığı, diğerinin de hafif yaralandığı kaydedilen açıklamada, araçtaki üç zanlının daha sonra yakalanarak gözaltına alındığı bildirildi.

İNGİLTERE'DEKİ OLAYLAR SİGORTA ŞİRKETLERİNE ON MİLYONLARCA STERLİNE MAL OLACAK

İngiltere'nin başkenti Londra'da başlayan diğer büyük kentlere sıçrayan olayların sigorta şirketlerine on milyonlarca sterline mal olacağı bildirildi.

İngiliz Sigortacıları Derneği (ABI) yetkilisi Nick Starling, özellikle iş kesintileri başta olmak üzere, olayların toplam maliyetinin gerçek resmini görmek için henüz çok erken olduğunu, sigortacıların zararın maliyeti ve seviyesiyle ilgili yoğun biçimde çalıştıklarını söyledi. Londra'nın büyük bölümü üç gecedir süren olaylar ve yağmalama nedeniyle zarar gördü.

ÜÇ LİG KUPASI MAÇI ERTELENDİ
İngiliz futbol takımı Manchester United'ın milli forveti Wayne Rooney, başkent Londra'daki şiddet ve yağmalama olaylarına son verilmesi çağrısında bulundu. Olaylar yüzünden polis sayısının yetersiz kalması nedeniyle Londra civarında oynanacak üç Lig Kupası maçının ertelendiği kaydedildi. Bu arada İngiltere'nin yarın Londra'daki Wembley Stadyumunda Hollanda ile yapmayı planladığı dostluk maçın akıbetinin belirsiz olduğu bildiriliyor.

habertürk