61 yaşında Küba’dan Amerika’ya yüzüyor


Cihazlarla belli türlerdeki köpekbalıklarının Nyad’a yaklaşmaması sağlanıyor.ABD’li kadın yüzücü Diana Nyad, Florida Boğazı’nı, köpekbalıklarına karşı önlem almadan, “çelik kafes kullanmadan” yüzerek geçen ilk yüzücü olmak için pazar akşamı Küba’nın başkenti Havana’dan ABD’nin Florida Eyaleti’ne doğru kulaç atmaya başladı.

1978’de, 28 yaşındayken aynı mesafeyi çelik kafes içinde yüzmeyi deneyen ancak başaramayan 61 yaşındaki Nyad’ın Karayipler’in köpekbalığı kaynayan sularındaki 166 kilometrelik yolculuğunun 60 saat süreceği tahmin ediliyor. Siyah mayo ve mavi kep ile tuz etkisine karşı bolca yağlanarak suya atlayan Diana Nyad, beş teknede yer alan, besin, köpekbalığı ve yön uzmanlarından oluşan 45 kişilik destek ekibinin gözetiminde yüzüyor.

YÜZERKEN ŞARKI SÖYLÜYOR
Teknelere dokunması ve karaya çıkıncaya kadar kendisine dokunulması yasak olan Diana Nyad’ın sağlık durumu sürekli denetleniyor. Nyad, her 45 dakikada bir durup 20 saniye sıvı alıyor. 90 dakikada bir ise iki dakika süreyle ekmek veya fıstık yağı gibi ürünler tüketiyor.


habertürk