100 evi toprak yuttu


Meydana gelen heyelanda 100 ev yok oldu
Filipinlerin başkenti Manila'nın batısında bulunan Asinan köyünde, şiddetli yağmurların neden olduğu heyelanda 100 ev yıkıldı. Yetkililer, Manila'nın 80 km batısında 77 bin nüfuslu Subik'e bağlı Asinan köyünde, 300'den fazla köy sakinininse heyelandan zamanında kaçmayı başardığını söyledi.

Subik Belediye Başkanı Jefferson Khonghun, görevlilerin, köyü ne zaman terk edecekleri konusunda köy sakinlerini uyardığını ve durumu izlediğini, bunun da kayıpları önlediğini belirtti. Khonghun, kimsenin hayatını kaybetmemesinin, ölü ve yaralı olmamasının sevindirici olduğunu dile getirdi.

Belediye Başkanı, yakınlarda kaydedilen depreminin toprağı yardığını ve bu açıklığın yağmur suyu ile dolmasıyla toprak kayması olabileceğini açıkladı.

Subic belediyesi yetkilisi Edwin Reyes, çoğu köy sakininin heyelandan önce köyü terk ettiğini, geri kalanların düşen kayaların ve molozların sesini duyunca kaçtığını belirtti.

Onlarca işçinin, civarda bulunan 300 yerleşkeli başka bir bölgeyi felaketten korumak için buldozer ve kazı makineleriyle hendek açma çalışmasını sürdürdüğü kaydedildi.

Yetkililer, köylerini terk etmek zorunda kalan afetzedelerin evlerini yeniden kurabilecekleri bölgeler aradıklarını söyledi.

habertürk