Polise ‘sert karşılık ver’ emri


İngiltere‘de üç kişi daha olaylarda hayatını kaybederken, Başbakan David Cameron polisin isyancılara plastik mermi ile karşılık vermesine izin verdiDIŞ HABERLER SERVİSİ
İngiltere’de başkent Londra’dan sonra 6 şehre daha sıçrayan yağma ve kundaklama olaylarında, önceki gece 3 kişi daha hayatını kaybederken, İngiltere Başbakanı David Cameron “Sokaklarımızda korku kültürünün var olmasına izin vermeyeceğiz” diyerek polise plastik mermi ve tazyikli su kullanma izni verdi. Londra, olayların başlamasından bu yana ilk defa dün geceyi sakin geçirirken Manchester, Birmingham, Salford, Liverpool, Nottingham, Leicester ve Wolverhampton şehirlerinde dün de kundaklama ve yağma olayları tüm şiddetiyle devam etti.

Üç Müslüman öldü
Birmingham’da akşam dükkânlarını korumak isteyen üç Müslüman İngiliz, üzerlerine hızla sürülen bir arabanın çarpmasıyla hayatlarını kaybetti. Kazaya sebebiyet verenler, cinayet suçlaması ile yargılanmaya başlandı. Etkisiz kalmakla suçlanan polise bir tepki de İngiltere’nin aşırı sağ örgütü İngiliz Savunma Ligi’nden geldi. Gösterileri bastırmak için olaya müdahale edeceğini açıklayan örgüt lideri Stephen Lennon, “Ayaklanmaları durduracağız, polis bununla baş edemiyor” diye konuştu.

‘İsyancılar arasında Türkler de var’
İngiliz medyası ise olaylara karışanların kimler olduğunu sorgulamaya başladı. Independent gazetesi isyancıların İngiliz toplumuna entegre olamayan göçmenler olduğunu iddia ederken, Guardian gazetesine konuşan bir görgü tanığı saldırganlar arasında her ırktan ve etnik kökenden insan olduğunu belirterek, isyancılar arasında Türkleri de gördüğünü kaydetti. Polis de yakaladıkları arasında üniversite öğrencisinden aşçıya kadar her meslekten insan olduğunu açıkladı. Dünya da İngiltere’deki gelişmeleri dikkatle takip ederken, Güney Afrika İngiltere’ye gitmeyi planlayan vatandaşlarına “acil değilse seyahatlerini ertelemeleri” uyarısında bulundu. Öte yandan, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve Başkonsolosu da Londra’nın kuzeyindeki Tottenham ve Haringey mahallelerinde, yağma ve şiddet olaylarından etkilenen Türk esnafı ziyaret etti.
Londra halkı 3 günlük isyanın kalıntılarını temizlemek için fırçalarla yollara düştü.

milliyet