Türklere teşekkür kampanyası


İngilizler, birçok kentte meydana gelen yağma olayları sırasında mahallelerini koruyan Türklere minnettarlıklarını göstermek için Facebook’ta açtıkları bir sayfa üzerinden teşekkür etkinliği başlattı
İngiltere’nin başkenti Londra’da geçen hafta sonunda Mark Duggan adlı çete üyesinin polis tarafından vurulmasına tepki olarak başlayan, ancak yağma ve kundaklamaya dönüşen olaylar sırasında yaşadıkları mahalleleri koruyan Türklere, İngiliz komşularından teşekkür geldi.
Olayların başından bu yana yerel basında ‘kahraman’ olarak görülen Türk ve Kürt kökenli vatandaşlara minnettarlıklarını göstermek isteyen İngilizler, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta ‘Thank Turk, It’s Saturday’ (Teşekkürler Türk, bugün cumartesi) adıyla açtıkları sayfada, Türkler sayesinde birçok yerde yağma olaylarının engellendiğini vurguladı.

Etkinliği düşünen Nick Horne adlı kullanıcı, “Caddelerimizi, evlerimizi, toplumumuzu korudular. Şimdi borcumuzu ödeme zamanıdır” diye yazarken, yapılan çağrıda İngilizlerden, bu cumartesi, Türk ve Kürt kökenli işletmecilerin dükkânlarından alışveriş yapmaları istendi.
UZMANLAR UYARDI
Öte yandan İngiliz yetkililer, evlerini ve dükkânlarını koruyan Türklerin, bazı yerlerde polisin işini yapmasına engel olduklarını, bu nedenle ‘suçlu’ durumuna düşebilecekleri yönünde uyardı.
BAĞIŞ: LONDRA’YI TÜRKLER KORUYOR
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, diplomasi muhabirleriyle buluştuğu iftar yemeğinde, Londra’daki olayları değerlendirirken, “Soğuk Savaş döneminde Avrupa’yı nasıl Türkler koruduysa, Londra’yı da şimdi Türkler koruyor” dedi. Londra’da yaşananların, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne neden üye olması gerektiğini bir kez daha gösterdiğini vurgulayan Bağış, “AB’nin de huzur ve istikrar sembolüyüz. Doğumuzda farklı baharlar yaşanırken, batımızda farklı endişeler, krizler bulunurken, Türkiye her iki tarafa da ışık saçıyor, ilham kaynağı oluyor” diye konuştu.
EVİNİN YANIŞINI TV’DEN İZLEDİ
Olayların başladığı Londra’nın Tottenham bölgesinde yaşayan Türk vatandaşı Serhan Akbaşak, yağmacıların kundakladığı halı mağazasının üzerindeki dairelerinin yanışını, televizyondan canlı yayında izlediğini söyledi. Evlerinin ellerindeki tek yatırım olduğunu belirten Akbaşak, polisin olaylara müdahalede yetersiz kaldığı eleştirilerine katıldığını kaydetti.

YAĞMACI, MİLYONER AİLENİN KIZI ÇIKTI
Londra’daki olaylar sırasında yağmalama eylemlerine karışan ve kimliğinin tespit edilmesinin ardından tutuklanan kişiler arasında 19 yaşındaki Laura Johnson da var. Ancak Johnson’ın diğer yağmacılarla arasında önemli bir fark var, o da ailesinin milyoner olması. Halen Orpington’ta pahalı bir çiftlik evinde yaşayan genç kızın ailesinin, 2006’da Greenwich yakınlarındaki eski evlerini 930 bin sterline sattığı belirlendi. Johnson’ın polis tarafından durdurulan otomobilinde, bir elektronik mağazasından çaldığı 5 bin sterlin tutarında televizyon ve cep telefonları bulunmuştu.
SUÇLULARA JET YARGI
Dün Londra’da hâkim karşısına çıkarılan yağmacılardan en küçüğünün 11 yaşında olduğu açıklandı. Londra, Manchester ve Solihull’teki sulh ceza mahkemeleri, yağmalama ve şiddet olayları nedeniyle gözaltına alınan kişilerin davalarını yetiştirmek için akşamları da açık tutuluyor.

"YÜZ TANIMA" SİSTEMİ İLE YAKALANIYORLAR
Polisin güvenlik önlemlerinin ardından önceki geceyi sakin geçiren İngiltere’de, yağma olaylarına karışan kişilere yönelik operasyonlar başladı. Akşam saatlerinde değişik kentlerde birçok eve baskın düzenleyen polisin gözaltına aldığı kişi sayısı 1500’ü aştı. Güvenlik kameralarından tespit edilen yağmacıların kimliklerini belirlemek için, 2012 Londra Olimpiyatları sırasında kullanılacağı açıklanan ‘yüz tanıma’ programından yardım alındı.
CAMERON: POLİS HATALI DAVRANDI
Yağma olaylarıyla ilgili dün İngiliz Parlamentosu’nda düzenlenen olağanüstü oturumda konuşan Başbakan David Cameron, polis güçlerinin olayların başında yanlış bir yöntem uyguladığını kabul etti. Olaylarda maddi zarara uğrayan kişilere, sigortaları olmasa bile yardım edileceğini kaydeden Cameron, bu amaçla 20 milyon sterlinlik bir fon ayırdıklarını söyledi. Başbakan, gelecekte benzer olaylar karşısında orduyu polisin yardımına çağırabileceklerinin de altını çizdi.
LİBYA'DAN PARALI ASKER İDDİASI
İngiltere’deki yağma olayları nedeniyle BM’yi harekete geçmeye çağıran Libya’nın devlet televizyonu, Başbakan David Cameron’un, olayları kontrol altına almak için “İrlandalı ve İskoç paralı askerleri kullandığını” iddia etti. Televizyonun sabah programında, “Liverpool’a yaklaşan İngiliz isyancılar, Cameron’un İrlandalı ve İskoç paralı askerleriyle çatışmalara giriyor” yorumu yapıldı. Bu arada İngiltere’nin maslahatgüzarı Jane Marriott, Londra’daki yağmacılara karşı polisin takındığı tutumu ‘vahşet’ olarak niteleyen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a cevaben yazdığı mektupta, Tahran yönetiminin de kendi ülkelerindeki insan hakları ihlallerini araştırmaları için BM gözlemcilerine izin vermesini ümit ettiğini belirtti.

Simge fotoğraftaki kadın ortaya çıktı
Londra’da çıkan olaylarda Croydon’da oturduğu apartmanda yangın çıkınca birinci kattan atlarken görüntülenen genç kadının kimliği belli oldu. 32 yaşındaki Polonya asıllı Monika Konczyk, mart ayında daha iyi koşullarda yaşamak için kız kardeşinin yanına Londra’ya geldiğini ve tezgâhtar olarak çalışmaya başladığını söyledi. Olaydan yara almadan kurtulan Konczyk, “Kardeşim Beata bana ‘atla’ diye bağırana kadar şoktaydım sonra ölümle burun buruna olduğumu anlayarak atladım” dedi.


habertürk