ABD'de kanser hastası Alaina Giordano, iki çocuğunun velayetinin kendisinden alınmasını öngören mahkeme kararını duyunca yıkıldı.

Kuzey Carolina'da bir mahkemenin verdiği karara göre, 6 yaşındaki Bud'ın ve 11 yaşındaki Sofia'nın 17 Ağustos'a kadar annelerinden alınıp, Chicago'da yaşayan babalarının yanına götürülmeleri gerekiyor.

Giardano, "Avukatlarım umutluydu. Büyük hayal kırıklığına uğradım" dedi.

Giardano'nun eski kocasının, karısının hastalığı nedeniyle yoğun tedavi sürecinde çocuklarıyla ilgilenemeyeceğini öne sürerek açtığı dava ABD'de büyük tartışma yaratmıştı.

Şu an dördüncü seviye göğüs kanseriyle mücadele eden Giardano’nun tedavi gördüğü Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan Dr. Janet Horton, mahkemeye hastasının kanserinin ilerlemesinin durma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Karara kamuoyundan ve sivil toplum kuruluşlarından da tepki geldi. Sivil toplum örgütleri Giordano’nun hastalığı dolayısıyla ayrımcılığa uğradığını belirtirken “Aliana Giardano Göğüs Kanseri Olduğu İçin Çocuklarını Kaybetmemeli” grubu bir anda Facebook’ta 21 bin 500 takipçiye ulaştı.

Giardano ise yaptığı açıklamada destekçilerinden “velayet davalarında sağlıkla ilgili konuların kararı etkilemesine engel olmalarını” istedi.

/ haber.mynet \