İslamcı militanlar otobüslere saldırdı


Gazze’den İsrail’e sızan İslamcı militanların, Eylat kentinde ikisi otobüs 3 araca düzenlediği saldırıda 1’i asker 7 kişi öldü, 26 kişi yaralandı


Mısır’da şubat ayında Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasının ardından oluşan güvenlik boşluğundan yararlanarak Gazze’den Sina Yarımadası’na sızan İslamcı militanlar, ilk kez İsrail hedeflerine saldırdı. Eylat kenti dışından geçen 12. Karayolu’nda pusu kuran militanların, 2 otobüs ve bir askeri devriye aracına düzenlediği saldırılarda 1’i asker 7 kişi öldü, 26 kişi de yaralandı. Bölgeye sevk edilen özel birlikler militanlardan üçünü öldürdü.

Savunma Bakanı Ehud Barak, saldırının Mısır’ın Sina Yarımadası’nda kontrolünün zayıfladığının bir göstergesi olduğunu vurguladı. İsrail istihbaratı Mısır’da yaşanan otorite boşluğundan faydalanan çoğu El Kaide bağlantılı yüzlerce militanın, İsrail’e saldırılar düzenlemek için Sina Yarımadası’na sızdığı uyarısında bulunuyordu.
İSRAİL DE GAZZE’Yİ VURDU
İsrail uçakları da Gazze Şeridi’ndeki Refah’ta bir evi bombaladı, Halk Direniş Komiteleri liderlerinden Halid Şaat’a ait evde 6 kişi öldü. Şaat’ın kızı yaralandı. Evde ölenlerden birinin de komitelerin genel sekreteri Kemal Neyrad olduğu bildirildi.


habertürk