STK'larla Somali'yi değerlendirdi


Somali değerlendirme toplantısı sonrası konuşan Başbakan Erdoğan, yardımların aralıksız devam edeceğini söyledi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Somali'ye yardım konusunda çalışmalar yürüten kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.
3 saat 15 dakika süren toplantının ardından yaptığı konuşmada Erdoğan, Somali'ye yardımların aralıksız ve istikrarlı bir biçimde devam edeceğini söyledi.
6 sahra hastanesinin süratle tamamlanacağını belirten Erdoğan, bugüne kadar 150 ton gıda içeren yardım paketi gönderildiğini belirtti.
Somali'de güven ortamının tesis edilmesi gerektiğinin de altını çizen Erdoğan, yoksa sıkıntıların devam edeceğini belirtti.
"Türkiye olarak acil bir şekilde Somali halkının yanında olduk" diyen Erdoğan yardımlarla insanlığın ayağa kalkacağını ifade etti.
Eroğan, ''Somali'nin bütününü kucaklamak, bütününe bu hizmetleri götürmek durumundayız. Türkiye olarak zaten bize yakışan da budur. Herhangi bir ayrıma fırsat vermeden bütününe bu yardımları ulaştıracağız.Türkiye'nin gerek hükümeti gerek yardım kuruluşlarıyla seferber olduğunu tüm dünyaya göstermiş olduk. İstiyoruz ki, dünya kamuoyunun dikkati ve ilgisi de Somali'de yaşanan insanlık dramının üzerinde olsun.Hükümet olarak tüm yardımların eksizsiz ve süratli bir şekilde Somali halkına ulaşması için gerekli önlemleri alıyoruz. Birçok ülke güvenlik gerekçeleriyle Somali'ye gitmek ve orada yardım faaliyetleri gerçekleştirmekte tereddüt gösterirken, bizler Türkiye olarak aktif bir şekilde Somali'nin yanında olduk. Resmi ve gönüllü kuruluşlarımız her türlü zorluğa göğüs gererek çok anlamlı bir görev ifşa ediyorlar''' dedi.
KİMLER KATILDI?

Somali'ye yardımların koordinasyonunu sağlamak için düzenlenen toplantıya, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türk İşbirliği Kalkınma Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkan Vekili Ejder Kaya, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş, Kızılay Genel Başkan Vekili Ahmet Lütfi Akar, Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Genel Sekreteri Zafer Ali Yavan, Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Hasan Sert, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye İşkadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkan Vekili Ahmet Ciğer, Yeryüzü Doktorları Derneği Başkanı İhsan Karaman, İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Kimse Yok Mu Derneği Başkanı Ünal Öztürk, Deniz Feneri Derneği Başkanı Mehmet Cengiz, Hüdai Vakfı Başkanı Abdurrahman Topbaş, Yardımeli Derneği Başkanı Sadık Danışman ve Cansuyu Derneği temsilcisi katıldı.

habertürk