Esad'a "sözünde dur" çağrısı


Dışişleri Bakanı Davutoğlu,yaptığı görüşmede belirledikleri yol haritasına uyması çağrısında bulundu, "Suriye yönetiminin eylemleri umut verici değil" dedi


Güney Afrika Dışişleri Bakanı Maite Nkoana Mashabane ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye olarak Güney Afrika'yı stratejik ortak olarak görmekteyiz" dedi.
Davutoğlu görüşmelerde ikili ilişkiler ile çeşitli bölgesel ve küresel sorunları ele aldıklarını belirterek, Türkiye ile Güney Afrika'nın ilişkileri geliştirmek için büyük potansiyele sahip iki ülke olduğunu ve bunun için daha çok çalışmaya karar verdiklerini kaydetti.
Suriye askerlerinden gözaltındakilere insanlık dışı muamele
Libya ile ilgili soruya karşılık Davutoğlu, "Bölünmüş bir Libya istemiyoruz. Bütün şiddet olaylarının sona ermesini, geçiş sürecinin ise uluslararası toplumun desteği ile hızlı olmasını arzu ediyoruz'' şeklinde konuştu.
Suriye'deki gelişmelere ilişkin soruyu da yanıtlayan Davutoğlu, 8 aydır Suriye yönetimine sabırlı bir şekilde halkının taleplerine yanıt vermesi ve reform yapmasını tavsiye ettiklerini, operasyonları durdurmalarını istediklerini hatırlattı.
Beşşar Esad ile yaptığı uzun görüşmeyi hatırlatan Davutoğlu, o görüşmede bir yol haritası üzerinde hemfikir olduklarını, bu çerçevede Hama'dan güçlerin çekildiğini, şehrin basına açıldığını hatırlattı. Ancak sonraki günlerde olayların böyle olumlu gelişmediğini aktaran Davutoğlu, Şam yönetiminin daha çok operasyon yapmaya ve daha çok sivil öldürmeye başladığını bildirdi. Yeni bir açıklama ile Esad'a sözlerini tutma çağrısı yaptığını anımsatan Davutoğlu, "Ancak Suriye yönetiminin eylemleri umut verici ve olumlu bir yönde değil" diye konuştu.


habertürk