Dehşet adasına dönüş!


Norveç'teki katliamdan kurtulanlar olaydan sonra ilk kez dehşet adasını ziyaret ettilerNorveç'te Anders Behring Breivik adlı Müslüman düşmanı ırkçı teröristin 22 Temmuz'ta yaptığı katliamdan kurtulanlar dün ilk kez vahşete sahne olan Utöya adasını ziyaret etti.

77 kişinin katledildiği olaydan kurtulanlar ve onlarla kurbanların aile üyelerinden oluşan yaklaşık 1000 kişi, polis ve sağlık ekiplerinin refakatinde dün adaya çıktı. Polis şefi Jon Staale Stamnes, ziyaretle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, "ada çiçeklerle, mumlarla, resimlerle, şiirlerle ve ailelerin tercih ettiği diğer herşeyle donatıldı. Travmatik anlar yaşamış oldukları için elbette bugün adada geçirdikleri saatler onlar için çok güçtü" dedi. Adaya yapılan ziyaretin kurtulan gençlerin psikolojik durumlarının iyişleştirilmesine yönelik olduğu belirtildi. Bu arada da Brevik'in ateş açtığı sırada adadaki iki Çeçen genç tarafından durdurulmaya çalışıldığı ortaya çıktı.

ÇEÇEN GENÇLER TAŞLA SALDIRMIŞ
Cuma günkü duruşmada ifadelerine başvurulan Çeçen gençler 17 yaşındaki Mevser Zcmayev ve 16 yaşındaki Rüstem Davudov dün cuma günü mahkemede ifade verdiler. Mevser "Beraber yemek yerken silah sesleri duyduk. Arkadaşlarımızın vurulduğunu görünce babamızı aradık ve ne yapmamız gerektiğini sorduk. Bizden uygun bir şekilde silahlı adama saldırmamızı istedi. Breivik'e yaklaştık ancak o sırada bir arkadaşımızı vurdu, çok korktuk ve taşlarımızı attıktan sonra kaçtık" dedi. Davudov, saldırganın arkalarından "Kahrolası zenciler" diye bağırdığını söyledi.

habertürk