Açlık, uzaydan bakınca sadece kırmızı bir ‘leke’


NASA uydusu Aqua'nın uzaydan yaptığı tarama Somali'deki durumu net olarak ortaya koyuyor


Doğu Afrika'da kuraklık bölgesindeki nem oranının NASA uydusu Aqua aracılığıyla taranması sonucu çıkarılan grafikte, son 8 yıldaki nem ortalamalarının, Temmuz 2011'deki ortalamalarla karşılaştırılması yapılıyor. Grafikte, geçmiş 8 yıla göre temmuz ayında en kurak alanlar olarak belirlenen yerler, turuncu ve kırmızı ile gösteriliyor.

11 MİLYON İNSAN
NASA'nın internet sitesinde (NASA - NASA Satellite Tracks Severity of African Drought) felaketle ilgili olarak yer alan bilgilere göre bu bölgede onlarca yıldır bu şiddette bir kuraklık kaydedilmemişti. Kuraklık özellikle Somali, Etiyopya, Kenya ve Cibuti'de etkili oluyor ve 11,5 milyon insanı vurmuş durumda.

EL NİNO BAĞLANTILI
Bu büyük kuraklığın, Büyük Okyanus üzerinde oluşan ve geçen yıl ve bu yıl etkili olan iklim olayı El Nino ile bağlantılı olduğu belirtiliyor. Tüm dünyada geçici iklim değişikliklerine, dalgalanmalarına yol açan El Nino, Doğu Afrika'ya ise kuraklık getiriyor.


NASA'nın Jet Propulsion Laboratuvarı'nda, AIRS'in 2003-2010 arasındaki verilerinin, 1-18 Temmuz 2011'deki verileriyle karşılaştırılması sonucunda elde edilen bu grafikte, Doğu Afrika'da aşırı bir kuraklığın yoğunlaştığı, ancak Orta Doğu'nun geniş bir bölümünde de nem oranının düşük kaldığı gözleniyor.


KUTUSU
Türkiye eskiye göre nemli
NASA'nın grafiğinde Türkiye de yer alıyor. Ankara'nın doğu kesimini kapsayan mavi bölgeler, bu yılın temmuz ayında, geçmiş 8 yılın ortalamalarına göre daha nemli gösteriliyor. Beyaz alanlar ise, yüksekte kaldığı için ölçüm yapılmayan kesimleri gösteriyor. AIRS'in verileri ile ilgili olarak "http://airs.jpl.nasa.gov"da daha detaylı bilgilere ulaşılabiliyor.


habertürk