"Kaddafi'yi ölü ya da diri getiren affedilecek"


Libyalı muhalif güçler, "Kaddafi'yi ölü yada diri bize getiren Kaddafi yandaşları affedilecek" açıklamasını yaptı. Nerede olduğu hala bilinmeyen Muammer Kaddafi'nin başına 1 milyon 300 bin dolarlık ödül konuldu.Libyalı muhalif güçler tarafından yapılan açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, Libya'nın yüzde 95'inde kontrolü kaybettiği bildirildi.
Muhalif güçler, "Kaddafi'yi ölü ya da diri bize getiren yandaşı affedilecek" açıklaması yaptı. Dün Kaddafi'nin karargahını ele geçiren muhalifler, Kaddafi'nin Libya'da olduğunu düşündükleri söyledi.
Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, Bingazi'de ismini açıklanmayan bir işadamının Kaddafi'yi yakalayana ödül vereceğini duyurdu.
Muhalifler Kaddafi'yi öldürecek ya da teslim edeceklerin, 1 milyon 300 bin dolarla ödüllendirilip, işledikleri suçlardan affedeceklerini de açıkladı.
Muhalifler dün karargahını ele geçirdikleri Kaddafi'nin, başkent Trablus'un güneyinde saklandığını tahmin ediyor.
Bölgede halen muhaliflerle Kaddafi yandaşları arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Yabancı gazetecilerin kaldığı Riksos Otelinin çevresinden de silah sesleri duyuluyor.
Dün Babül Aziziye karargahının muhaliflerin eline geçmesinin ardından, Kaddafi'nin iki ayrı ses kaydı yerel bir radyoda yayınlanmıştı. Kaddafi, zafere ya da ölüme kadar savaşacağını söylemişti.
KADDAFİ GÜÇLERİ TUTUNMAYA ÇALIŞIYOR
Kaddafi'nin ülkede olduğunu düşünen muhalifler ve Kaddafi yanlısı güçler arasında Trablus'un güneyi ve merkezinde çatışmalar devam ediyor.
NATO uçakları kentin üzerinde uçarken, iki şiddetli patlama sesi duyulduğu da bölgeden gelen son haberler arasında.
GAZETECİLER SERBEST BIRAKILDI
Libya’nın başkenti Trablus’taki Rixos Oteli’nde kalan yabancı gazeteciler, korku dolu saatler geçirdi. Muhaliflerin Trablus’a girmesini izlemek için başkente giden 35 civarında gazeteci, otelde mahsur kalmış durumdaydı. Rixos otelinin içinde bulunan onlarca yabancı gazeteci, güvenlik gerekçesiyle dışarı çıkamıyordu. Ancak gelen son haberler göre gazeteciler artık serbest.

Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin kontrolü altındaki otelin yakınından şiddetli silah seslerinin yanı sıra uçaksavar seslerinin de duyulduğu bildirildi. Libya'da uçaksavarlar hem Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçler hem de Libyalı muhalifler tarafından kara savaşlarında kullanılıyor.


Uydu vasıtasıyla geçilen görüntüler, gazetecilerin içinde bulunduğu durumu gözler önüne seriyordu. Basın mensupları, otelin içinde çelik yelek ve miğferle dolaşıyordu.
FRANSIZ DİPLOMATİK KAYNAK: FRANSA, ORTAKLARIYLA LİBYA'NIN MAL VARLIKLARININ SERBEST BIRAKILMASI VE YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI KONUSUNDA YENİ BM KARARI ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR"

Fransız bir diplomatik kaynak, Fransa'nın, ortaklarıyla Libya'nın dondurulan mal varlıklarının serbest bırakılması ve yaptırımların kaldırılması konusunda yeni BM kararı üzerinde çalıştığını söyledi.

Kaynak, Libya'nın mal varlıklarının serbest bırakılması ve yaptırımların kaldırılmasını mümkün kılacak yeni BM kararının henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve önümüzdeki günlerde, New York, Türkiye ve Katar'da yapılacak görüşmelerde sonuçlanacağını kaydetti.

LİBYALI MUHALİFLER, KADDAFİ'NİN KARARGAHINDA ATEŞ ALTINDA KALDI

Libyalı muhaliflerin, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin karargahında, Kaddafi'nin destekçilerinin açtığı ateş altında kaldıkları bildirildi.

Libyalı muhaliflerin, dün girdikleri Bab-ül Aziziye karargahını bu sabah dolaşırken, silahlı saldırıya uğradıkları, saldırı üzerine kısa bir süre siper aldıkları, bazılarının koşarak, bir kısmının kamyonetlerle çıkış kapısına yöneldikleri, daha sonra karargaha geri döndükleri belirtildi.

Silahlı saldırının ne yönden geldiğinin anlaşılmadığı ifade edilirken, muhaliflerin komutanlarından Muhammed Emin, rejim yandaşları arasındaki son kalelerin, karargahın yakınındaki bölgelerde siper aldıklarını söyledi.

VELİAHT PRENSİ'NDEN LİBYA'DA DEMOKRATİK YAPILARIN OLUŞTURULMASI ÇAĞRISI

İngiltere'nin başkenti Londra'da 20 yıldan fazla bir süredir sürgünde yaşayan Libya'nın veliaht prensi Muhammed Senussi, Libya'da demokratik yapıların oluşturulması çağrısında bulundu.

Senussi, Alman haftalık "Die Zeit" gazetesinin eki olarak yayımlanan "Zeit Magazin" adlı dergiye yaptığı açıklamada, Libya halkı istediği takdirde kendisinin de ülkesine hizmet etmeye hazır olduğunu belirterek, "Özgürlük bayrağının Trablus'ta dalgalandığını görünce, inanılmaz derecede mutlu oluyorum ve halkımla gurur duyuyorum" ifadesini kulandı.

Libya'nın, yeniden kalkınamayacak bir ülke olmadığını ifade eden Senussi, "Libya, bir Afganistan, Irak ya da Yemen gibi değil. Kabile sistemi çok farklı. Kabileler iktidar gücü istemiyor, sadece iyi bir şekilde yaşamak istiyor. Libyalılar Müslüman fanatikler değildir" şeklinde konuştu.

Muammer Kaddafi'nin 1969 yılında bir darbeyle iktidara gelmesinden sonra Senussi, 1988 yılında, dönemin veliaht prensi olan hasta babası Hasan ile İngiltere'ye gitmiş, Hasan 1992 yılında vefat etmişti.

Senussi, o tarihten bu yana sürgünde yaşayan Libyalı muhaliflerle ABD, Fransa ve İngiltere'de toplantılar düzenliyor ve muhaliflerle ülkesindeki kraliyet ailesine sadık insanların kendisine yaptığı yardımlarla yaşıyor.

Fransa Libya yaptırımlarını kaldırıyor
Fransa, Libya'nın malvarlıklarının serbest bırakılması ve yaptırımların kaldırılması için harekete geçti.

Fransız diplomatik kaynaklar, Fransa'nın, ortaklarıyla Libya'nın dondurulan mal varlıklarının serbest bırakılması ve yaptırımların kaldırılması konusunda yeni BM kararı üzerinde çalıştığını açıkladı.

Libya'nın mal varlıklarının serbest bırakılması ve yaptırımların kaldırılmasını mümkün kılacak yeni BM kararının henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve önümüzdeki günlerde, New York, Türkiye ve Katar'da yapılacak görüşmelerde sonuçlanacağı bildirildi. Kararla ilgili ayrıntılar verilmezken takvim de henüz belirlenmedi.

habertürk