ABD'de kasırga alarmı!


ABD'nin doğu kıyısındaki 6 eyalette kasırga alarmı verildi. Kuzey Carolina, New York, Delaware, Maryland, New Jersey ve Virginia eyaletlerinin bazı bölgelerinde zorunlu tahliye emri uygulanmaya başlandı


Karayipleri ve Bahamaları vurup ABD'ye doğru hareketlenen Irene kasırgasının Cumartesi günü Kuzey Carolina'dan ABD'ye giriş yapması bekleniyor. ABD Ulusal Kasırga Merkezi'nin günün ilk saatlerinde yaptığı açıklamaya göre Irene kasırgası, Bahamalardan uzaklaşıp Kuzey Carolina'nın 885 kilometre yakınına ulaştı. Kasırganın Kuzey Carolina'ya girmeden önce saatte 250 km hıza ulaşması ve ABD'nin doğu yakası boyunca ilerledikçe hızını kaybetmesi bekleniyor fakat New Jersey, New York ve Long Island'ın yoğun nüfusa sahip olmaları ve kasırgalara hazırlıklı olmamaları sebebiyle ağır darbe alacakları tahmin ediliyor.
Video için tıklayınız...
Kasırganın daha ABD'ye girmeden etkisini gösterdiği gözlemleniyor. Hastaneler, polis ve ordu kasırga için hazırlıklarını yoğunlaştırırken 100 binlerce insan evlerini terk etti. Bölgedeki şiddetli rüzgârdan dolayı kuşların uçmakta zorlandığı ve ağaçların sarsıldığı görülürken, bazı macera severler kasırganın yarattığı dalgaları fırsat bilip denizde sörf yaptılar.
TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ÇALIŞMAYACAK
New York Valisi Andrew Cuomo, ülkeye yaklaşan İrene kasırgasına önlem çerçevesinde, New York kentinde yarın öğle saatlerinden itibaren toplu taşıma araçlarının çalışmayacağını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, öğle saatleri civarında metro ve otobüslerin son seferlerini yapacağı belirtildi.

Valilik, kasırganın saatteki rüzgar hızının 96 kilometreye çıkması halinde kentteki önemli köprüler ve alçaktaki Hudson Vadisi'nin kapatılacağını da kaydetti.

habertürk