Cheney kitabında 1 Mart tezkeresini anlattı


"Genelde, sanıyorum, Türkiye'de yaşanan değişimin büyüklüğünü anlamakta başarısız olduk"


ESKİ ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Türkiye'de yeni bir siyasi partinin iktidara gelmesiyle yaşanan değişimi anlamakta başarılı olmadıklarını belirtti. Dick Cheney'nin, "My Time" adlı ve bir süredir çok şiddetli tartışmaların merkezine oturan anılar kitabı piyasaya çıktı. Cheney, kitabında ESKİ ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin iktidara gelişiyle Türkiye'de derin bir değişim yaşandığı görüşünü dile getirdi.
Irak'ın işgalinden önce Mart 2002'de Ankara'ya yaptığı ziyareti anlatan Cheney, "Türkiye Kore'de bizimle birlikte durdu. Soğuk Savaş döneminde ise bir NATO üyesi olarak paha biçilmez bir müttefik oldu" dedi. Dick Cheney, Birinci Körfez Savaşı sırasında ve daha sonra ise Iraklı Kürtler'e yönelik insani yardım çerçevesinde İncirlik Hava Üssü'ndeki önemli tesislerden operasyonlar düzenlediklerini hatırlattı.

DERİN BİR ŞEY OLUYORDU
Cheney, kitabında şöyle yazdı:
"Ama, 2002'de kaygı verici bir değişim vardı. Türk liderleri ile ziyaretim nezaket içinde geçmesine rağmen, 1990 yılında yaptığım ve Saddam Hüseyin'i Kuveyt'ten atmak için müttefik arayışında olduğumuz geziden çok farklıydı. Aslında, bölgeye yaptığım tüm ziyaretler bu kez farklıydı. Tüm dostlarımız ürkek davranıyordu. Ama, Türkiye'de daha derin bir şey oluyordu. Kasım 2002'de İslami AKP parlamentoda çoğunluğu kazandı. Daha sonra, mart ayında, parti lideri Recep Tayyip Erdoğan başbakan oldu."
Cheney, 2002'de seçilen Türk Parlamentosu'nun 1 Mart tezkeresiyle, ABD'nin, Saddam'a karşı Türk toprakları üzerinden 4. Piyade Tümeni'ni geçirmesi talebini reddettiğini ve sonuçta da Kuveyt üzerinden Irak'a girildiğini ifade etti.

habertürk