‘Kaddafi adil şekilde kurşuna dizilecek’


Libyalı isyancılar, Muammer Kaddafi'yi canlı yakalamaları halinde, halka açık bir mahkemede yargılandıktan sonra kurşuna dizmeyi planlıyor


Libyalı isyancı aşiretlerin oluşturduğu Geçici Ulusal Konsey'in Adalet Bakanı olarak atadığı Muhammed el Alagi, Times gazetesine verdiği röportajda, Muammer Kaddafi'nin canlı ele geçirilmesi halinde, hakkında tutuklama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne teslim edilmeyeceğini söyledi.

MÜBAREK GİBİ
El Alagi, kurulacak yeni Libya yönetiminin Kaddafi ve çocuklarını, Mısır'da Hüsnü Mübarek'in yargılandığı dava gibi, televizyonlardan canlı yayınlanacak bir halk mahkemesine çıkartılacağını belirtti.

HALK İÇİN TERAPİ
Halka açık mahkemenin, Libyalılar için bir çeşit terapi olacağını savunan El Alagi, Kaddafi'nin insanlığa karşı işlediği suçlardan suçlu bulunması halinde idam mangasının önüne çıkartılarak kurşuna dizileceğini kaydetti. Libya'da sadece askeri yetkililerin idam cezaları kurşuna dizilerek infaz ediliyor.
El Alagi, Kaddafi'nin oğulları Seyfülislam, Mutassım, Hamis, Hannibal ve Saadi'nin da insanlığa karşı suçlardan yargılanacaklarını, Muhammed ve kızı Ayşe'nin ise işledikleri mali suçlar için hakim önüne çıkartılacaklarını sözlerine ekledi.


BM'nin Libya planı
Birleşmiş Milletler'in internete sızan Libya planı, çatışmaların sona ermesinden sonra örgütün, istikrar kurma çalışmalarına katılmak üzere ülkeye 200 askeri gözlemci ve 190 BM polisi göndermeyi planladığını ortaya koyuyor. BM'deki gelişmeleri izleyen Inner City Press adlı internet sitesine sızan plan, Genel Sekreter Ban ki-Moon'un BM'nin Libya'daki yeni rolüne ilişkin öneriler hazırlanması talebiyle görevlendirdiği özel bir ekip tarafından oluşturuldu. Plan, önerilerin Libya'daki geçiş konseyi talep ederse ve Güvenlik Konseyi de izin verirse uygulanması öngörülüyor. Belge ayrıca, Trablus'ta olası büyük istikrarsızlıkları kontrol altına almanın BM'nin kapasitesini aşacağı uyarısında da bulunuyor ve NATO'nun etkin bir rol oynayabileceğinin altını çiziyor.

Ayşe Cezayir'de doğum yaptı
Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, önceki gün Cezayir'e sığınan kızı Ayşe doğum yaptı. Bir kız çocuğu dünyaya getiren Ayşe'nin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Ayşe, önceki gün annesi Safiye ile erkek kardeşleri Hannibal ve Muhammed ile birlikte Cezayir'e sığınmıştı. Libyalı muhalifler Cezayr'den, insani nedenlerle sığınmalarına izin verilen Kaddafi ailesi üyelerinin iadesini isteyeceklerini duyurdu. İsyancıların konseyini tanımayan Cezayir yönetiminin Kaddafi ailesine üçüncü bir ülkeye geçiş imkanı sunduğu belirtiliyor.

Fizan'da olabilir
Trablus'un isyancıların kontrolüne geçmesinden bu yana ortalarda görünmeyen Muammer Kaddafi'nin, cuma günü ülkenin güneyindeki çöl kasabası Fizan'a gittiği öne sürüldü.


habertürk