Şimdi de 'çıplak' poz darbesi


Eski bakanın önce kokain kullandığı ortaya çıktı sonra da çıplak fotoğrafı gazete sayfarını süsledi


Yolsuzluğa adı karıştığı belirlenince görevinden istifa eden Slovenya Eski İçişleri Bakanı darbe üzerine darbe yedi. Önce kokain kullandığı ortaya çıktı sonra da çıplak fotoğrafı gazete sayfarını süsledi.

Slovenya'nın, 2008'in Kasım ayından 10 Ağustos 2011'e kadar İçişleri Bakanlığı'nı yapan Liberal Demokrat Parti lideri Katarina Kresal'in güneşlenirken çekilen çıplak pozunun yayınlanması, ülke gündemine bomba gibi düştü. 2008 seçimlerinde milletvekili olduktan sonra, sosyal demokrat Başbakan Borut Pahor'un liderliğinde kurulan koalisyon hükümetinde bakanlık koltuğuna oturan 38 yaşındaki Kresal'in adı son günlerde art arda skandallara karıştı. Önce, Ulusal Soruşturma Bürosu (NSI) ve Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, olimpiyatların iptaline tesislerin inşaatında yapılan yolsuzlukların neden olduğunu, Kresal'in annesi ve akrabaları aracılığıyla bu yolsuzluğa karıştığını belirledi. Bu olay, Kresal'in istifasını getirdi. Kresal, istifa kararını şu sözlerle açıkladı:
"Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu'nun ben ve ekibimin çalışmalarından şüphe duyması nedeniyle İçişler Bakanlığı'ndan istifa ediyorum. Bakanlığım süresince ilk günden beri yolsuzluğa karşı mücadele her zaman önceliğim oldu. Bu nedenle, böyle bir suçlama karşısında görevi bırakmayı uygun görüyorum."
DELİLLERİ KARARTMA VE KOKAİN KULLANDI İDDİASI
Partisinin parlamentodaki sandalye sayısı 2004'te 23'ken, 2008 seçimlerinde 5'e inmesine rağmen "Geleceğin Slovenya Başbakanı" gözüyle bakılan Kresal'in bakanlığı bırakmasından bir hafta sonra da, uyuşturucu kullandığı öne sürüldü. Nedeljini Jutarnji Gazetesi, eski İçişleri Bakanı'nın, delil karartmadan kokain kullanmaya kadar birçok sabıkası olduğunu yazdı. 2010 yılı Mart ayında, sınırı çok aşarak 200 kilometre hızla giden Audi marka bir aracın içinde yolcu olarak yakalanan Kresal'in, uyuşturucu kliniğinde yaptırdığı testte kokain kullandığının belirlendiği ancak bu durumun basından gizlendiği ortaya çıktı. Çırılçıplak fotoğrafının medyada yer alması ise Ljubljana Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Slovenyalı politikacıya son darbeyi indirdi.
Genç yaşta girdiği siyasette çok çabuk yükselen, 30 Haziran 2007'de henüz 37 yaşındayken parti lideri olan Kresal, 2010 yılı Ocak ayında ülkenin en eski kadın dergisi Jana tarafından "2009 Yılının Slovenyalı Kadını" seçildi. Hemcinslerinin takdirini toplayan ve çekici fiziğiyle basının ilgi odağı olan Kresal'in çıplak fotoğrafının fotomontaj olduğunu iddia edenler oldu. Ülke kamuoyu, fotomontaj iddiasına inanır mı ya da uyuşturucu kullandığı ortaya çıkan Kresal'e bundan böyle oy verir mi bilinmez. Ancak Kresal'in ortalık sakinleşene kadar zor günler geçireceği, kamuoyunun güvenini tazelemeye çalışmaktan önce de partisinin liderlik koltuğundaki yerini korumakta zorlanacağı kesin gibi görünüyor!

KİMLİK KARTI:
Adı: Katarina Kresal
Doğum tarihi: 28 Ocak 1973
Doğum yeri: Ljubljana
Mesleği: politikacı

habertürk