İran charter uçakların Türkiye'ye turist taşımasını yasakladı.
İran, Türk bayrağı taşıyan charter uçaklarının ülkeden Türkiye’ye turist getirmesini yasakladı. Karar nedeniyle Konya’da bu yıl 738’incisi düzenlenen Uluslararası Mevlânâ’yı Anma Törenleri’ne İranlı turistler katılamadı. Yasağa yaz tatillerinde Türkiye’ye gelen İranlı turistlerin Türk medyasında yer alan görüntülerinin yol açtığı ileri sürülüyor.

TARİFELİ SEFERLER DEVAM EDİYOR
İran hükümetinin İranlıların charter seferlerle Antalya’ya gitmesinden endişe ettiği ileri sürülüyor. Uygulamanın nevruz ve tatil dönemlerinde de devam etmesinden endişe ediliyor. Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği
(TÖSHİD) ve Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, İran’ın charter uçaklarına izin vermediğini doğrulayarak, “Türk bayraklı charter uçaklarına izin verilmiyor. Ancak tarifeli seferlerimiz devam ediyor” dedi. İran 2006 yılında da Antalya, Dalaman ve Bodrum’a yapılan charter seferlerini yasaklamış, sonra Tahran’dan İzmir’e charter seferler yapılmasına izin vermişti.

ŞEB-İ ARUS’A İRAN’DAN 1800 KİŞİ GELİYORDU
İranlı turistler Şeb-i Arus törenleri için Konya’ya yapacakları 4 günlük gezi için kişi başına 500 dolar ödüyordu. Törenler için ise her yıl İran’dan toplam 1800 kişi geliyordu. Charter seferlerinin durdurulması nedeniyle İranlıların paket turları iptal olurken, uçak ve otel ödemeleri nedeniyle 500 bin dolarlık borcu oluşan bazı acenteler batma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Otelciler bu durumun devam etmesi durumunda nevruz kutlamalarının yapıldığı mart ayında otellerin boş kalacağından korkuyor.
haberturk