Kim Jong Un Güney Kore ve müttefiklerine meydan okuduKuzey Kore’nin yeni lideri Kim Jong Un, uluslararası kamuoyuna gönderdiği ilk resmi mesajda, “düşman kardeş Güney Kore’ye karşı duruşlarının değişmeyeceğini” belirtti ve komşusunun müttefiklerini “akılsız” olarak tanımladı.


“Yüce Lider”in açıklaması, Kuzey Kore’nin yeni liderinin katı askeri politikalara bağımlı kalıp kalmayacağı sorularını cevaplamış oldu.

Rueters'ın haberine göre, devlet televizyonu tarafından yayınlanan haberde konuşan spiker, Ulusal Savunma Konseyi’nin hazırladığı metinle dış dünyaya verilen ilk mesajı okudu.

Devlet televizyonunda yapılan açıklamada, “Bu sebepten dolayı, ciddi ve soğukkanlı bir şekilde belirtiyoruz ki, Güney Kore’deki kukla güçler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki akılsız politikacılar Kuzey Kore’de bir değişiklik olmasını beklememeli” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca, “Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak ve mahiyetiyle ilişki kurmayı reddedildiği” belirtildi.

MİSİLLEME OLACAK
Kuzey Kore, Kim Jong İl'in cenaze töreninde Seul’un taziye ziyaretlerini engellemekle suçladı. Pyongyang, bunun için Seul'e misillemede bulunulacağını bildirdi, ancak bu misilleme hakkında bilgi vermedi.

Kim Jong İl'in cenaze töreninden önce Güney Kore'den iki heyet Kuzey Kore'ye gitmişti.

“Sevgili Lider”in cenaze töreninin yapıldığı gün, Güney Kore’deki Kuzey Koreli muhalifler, Kuzey Kore'ye Kim hanedanına karşı ayaklanma çağrısı yapan ilanlar göndermişlerdi.

Güney Kore'nin sınıra yakın Paju kentinde toplanan 50 kadar Kuzey Koreli sığınmacı, Pyongyang rejimine karşı düzenledikleri gösteride, 200 bin el ilanını taşıyan balonları gökyüzüne salmışlardı. Pyongyang'ın bu eyleme öfkelendiği belirtilmişti.

Hurriyet Planet