+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

KKTC'nin kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında vefat etti...

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  KKTC'nin kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında vefat etti... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı KKTC'nin kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında vefat etti...

  KKTC'nin kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında vefat etti...  Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinin yoğun bakım servisinde 9 Ocak Pazar gününden bu yana tedavi gören KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, vefat etti.

  Denktaş, 8 ocak gecesi ishale bağlı su kaybı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

  İç organlarında dün yetersizlik başgösteren Denktaş, bu sabah itibarıyla solunum cihazına, akşam saatlerinde ise diyalize bağlanmıştı.


  Kaynak : internethaber

 2. #2
  Webmaster ? Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Misafir
  Mesajlar
  2.666
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  102182763

  Tanımlı Ce: KKTC'nin kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında vefat etti...

  Rauf Raif Denktaş, 27 Ocak 1924 tarihinde Kıbrıs'ın Baf bölgesinde doğdu. Rauf Denktaş 1,5 yaşında iken annesini kaybetti. Babası hakim Raif Bey'dir. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul'a gönderildi.
  Arnavutköy'de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi'nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs'a döndü ve liseyi Kıbrıs'ta bitirdi. II. Dünya Savaşı'ndan sonra hukuk eğitimi için İngiltere'ye gitti. Mezun olduktan sonra avukatlığa başladı. 1949 yılı yaz aylarında savcılık yapmaya başladı. Yine aynı yıl Aydın Hanım'la evlendi.
  27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitingte Dr. Fazıl Küçük ile beraber hatiplik yaptı. Türk Cemaatının iki önemli ismi Faiz Kaymak ve Dr. Fazıl Küçük arasında arabulucu rolünü üslenip, toplumun çıkarlarının takipçisi oldu. Faiz Kaymak'ın teklifi ve Dr. Fazıl Küçük'ün tasvibiyle Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu kongresinde başkanlığa seçildi. Savcılık görevinden İngiliz yönetimini zorlukla ikna ederek istifa etti ve Cemaat sorunlarıyla uğraşmaya başladı.
  1955'te terörist bir hüviyete bürünen Enonisle mücadelede ve EOKA karşısında Kıbrıs Türklerinin direnişine yön veren Denktaş, 1958 yılında hükümetteki görevinden istifa etti. Arkadaşlardıyla 1.8.1958'de Türk Mukavemet Teşkilatı'nı kurdu.
  1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ile, 1960 antlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'nın hazırlanmasında emeği geçti. Aynı yıl Türk Cemaat Meclisi'yle İcra Komitesi Başkanlığı'na seçildi.
  1958 yılında Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu olayları protesto etti. Zürih-Londra antlaşmaları öncesinde Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş, Ankara'ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmeye gitti. Bu görüşmede Denktaş adaya Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi.
  16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı'na ayak bastı. 1963 olaylarından sonra Denktaş temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gitti. Temaslarını tamamlayan Denktaş bir sandalla Kıbrıs'a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı.
  1964 Londra Konferansından sonra Makaryos tarafından “istenmeyen adam” ilan edildi. Yeşilada'ya girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy'e çıkarak savaşa katıldı. 1967'de adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye'ye geri verildi. 1968'de adaya giriş yasağı kaldırıldığından Kıbrıs'a döndü.
  1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı'na seçildi. 28.2.1973'e kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı seçildi.
  13 Şubat 1975'te Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüten Denktaş, anayasa uyarınca 1976'da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı oldu.
  22.4.1990'da yapılan erken seçimde ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. 1995'teki seçimlerde de cumhurbaşkanı seçildi.
  17 Nisan 2005'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayan Denktaş, 24 Nisan'da görevi Mehmet Ali Talat'a devretti.
  KKTC'nin kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında vefat etti...

  Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinin yoğun bakım servisinde 9 Ocak Pazar gününden bu yana tedavi gören KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, 13 Ocak 2012 günü vefat etti.
  Denktaş, 8 ocak gecesi ishale bağlı su kaybı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. İç organlarında dün yetersizlik başgösteren Denktaş, bu sabah itibarıyla solunum cihazına, akşam saatlerinde ise diyalize bağlanmıştı.

 3. #3
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Ce: KKTC'nin kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında vefat etti...

  Burada yatacak


  Türklüğe hayrandı


  Çalışma odasında babası Rauf Denktaş’ı anlatan Serdar Denktaş, “Babam Türklüğe, Osmanlı’ya hayrandı” dedi. Babasının konuklarını kabul ettiği odadaki en büyük tablonun Osmanlı Devlet Arması olduğunu söyleyen Serdar Denktaş, şöyle konuştu: “Bıraktığı en büyük miras soyadıdır, fikirleridir, idealleridir. Bu soyadını taşımaktan da gurur duyuyorum.”

  KIBRIS davasının kahraman lideri, KKTC’nin kurucusu ve 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, son yolculuğuna hazırlanırken, oğlu Serdar Denktaş taziyeleri kabul ettiği babasının ofisinde Hürriyet’e konuştu ve geride bıraktığı onbinlerce resmi belge ve bizzat çektiği milyona yakın fotoğrafın araştırmacıların hizmetine sunulacağını açıkladı. Denktaş’ın konuklarını kabul ettiği odanın duvarındaki en büyük tablo ise Osmanlı Devlet Arması’ydı. Denktaş, “Bu halk, Osmanlı Türk askerinin adadan gidişini yaşadı. Eğer böyle bir şey yeniden olacaksa, Türk askerinin gidişini Allah bana göstermeden canımı alsın” diyordu. Oğlu, babasının “Türklüğe, Osmanlı’ya hayran olduğunu” belirtti. Büyük bir üzüntü yaşayan ve “Bıraktığı en büyük miras soyadıdır, fikirleridir, idealleridir, bu soyadını taşımaktan da gurur duyuyorum” diyen Serdar Denktaş, babası Rauf Denktaş’ın cumhurbaşkanlığından ayrıldıktan sonra vaktinin büyük bir bölümünü geçirdiği başkent Lefkoşa’daki çalışma ofisinde sorularımızı yanıtladı. Oğul Denktaş, çalışma odası, oturduğu sandalye ve eşyaları özenle temizlenmiş, girişe kapatılmış ofisi hakkındaki planlarını şöyle dile getirdi:


  Onbinlerce belgesi dijital arşivlenecek

  “Arka odalarda sayısını bizim de, yakın çevresinin de bilmediği kadar, belki onbinlerce, belki daha fazla resmi belge var. Bunlar kendi yazdıkları değil, resmi belge. Okumayı ve belgeler üzerinden konuşmayı çok severdi. Çok kuvvetli hafızası vardı. Bu arşivin bozulmadan dijital ortama geçirilmesi için askeri yetkililer ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden yardım istedik. Bu büroyu, muhteşem arşivi üzerinde çalışılacak araştırma merkezi haline getirmeyi planlıyoruz.” Rauf Denktaş’ın ayrıca bizzat kendi çektiği ya da sakladığı milyona yakın fotoğraf bulunduğuna dikkat çeken Serdar Denktaş, “Tabii ki büyük bir hazine. Bunun iyi bir şekilde değerlendirilmesi lazım” dedi.

  En fazla fotoğrafı Ecevit’le çektirmiş

  2005 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayarak emekliliği seçen ancak mücadeleden vazgeçmeyen Rauf Denktaş, geçen yıl Mayıs ayında beyin kanaması geçirinceye kadar Lefkoşa’nın merkezindeki çalışma ofisinde aralıksız çalıştı. Kıbrıs sorunu üzerine çabalarına devam eden Denktaş, misafirlerini kabul ettiği ofisinin duvarlarını da geçmişten bugüne önemli anların resimleri ile donattı. Çalışma masası kitaplıklar ve duvarlarda en fazla fotoğraf 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın mimarı, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’le birlikte çekilmiş olanlar. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları Abdullah Gül ve Ahmet Necdet Sezer de dahil, neredeyse 1950’lerden bu yana önemli devlet adamlarıyla çekilmiş fotoğrafları da ofisin en önemli yerlerinde asılı. Denktaş, 1985 yılında trafik kazasında kaybettiği büyük oğlu Raif’in anısını sürekli yüreğinde hissetti. Fotoğrafını da başucundan eksik etmedi. Birçok kez, oğlunun yanına gömülmek istediğini söyledi.

  Raif’in yanı vasiyet değildi

  Serdar Denktaş, mezar yeriyle ilgili konuşurken, “Bu bir vasiyet değildi. Biz aile olarak Rauf Denktaş’a ölümü hiç yakıştıramadık. Hep ‘Allah geç versin’ dedik. Aklımıza da gelmedi. Raif’in yanına gömülmek istediğini söylerdi ama bu vaziyet değildi. Rauf Denktaş, sadece aileye ait değil, tüm yüce Türk ulusuna ait. Bu nedenle Türk ulusu, KKTC yönetimi, dava arkadaşları her kesimin arzusu neresiyle orası olacak” dedi.

  Unutamadığı fotoğraf  RAUF Denktaş, sağlıklı olduğu dönem, çalışma ofisinin ana girişinde yer alan, 1960’da Kıbrıs Türk Alayı’nın Magosa’ya gelişinin yer aldığı fotoğrafın önemini iki yıl önce Hürriyet’e şöyle anlatmıştı: “Bu gördüğünüz fotoğraftaki yaşlı dedeler, 1871’de Osmanlı adayı İngiltere’ye bırakıp giderken, Türk askerinin gidişini çocukken görmüşlerdi. Tarih 16 Ağustos 1960. Kıbrıs Türk Alayı’nın İskenderun’dan yola çıkıp Magosa Limanı’na geldiği gün. Bu defa şanlı askerimiz ve şanlı sancağımızın yeniden gelişini görüyorlar. Eğer bir anlaşma olur da Türk askeri yeniden gidecekse, Allah bana o günleri göstermesin. Allah canımı alsın ki görmeyeyim.”

  Bak yavrum Denktaş  KUZEY Kıbrıs Türk Cumhu-riyeti’nin kurucusu ve 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın çalışma ofisi halkın ziyaretine açıldı. Ziyarete gelen dedeler, nineler, anneler, babalar, torunlarına, çocuklarına fotoğraflarını gösterip Denktaş’ı anlatıyorlar. Ofise gelenler açılan taziye defterine de duygularını aktarıyorlar. Bazı ziyaretçiler gözyaşlarını tutamadı. Maaşlarına zam için Zonguldak’ta ise bordrolarını yakarak eylem yapan Eğitim-İş üyeleri Denktaş fotoğrafları taşıdı.

  Arkadaşlar buluştu  RAUF Denktaş, Kıbrıs Türklerinin ilk lideri Dr. Fazıl Küçük’ün ölüm yıldönümünden iki gün önce vefat etti. Denktaş’ın cenazesine hazırlanan KKTC’de Dr. Küçük, 28’nci ölüm yıldönümünde dün törenlerle anıldı. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’e, “Şimdi dava arkadaşın Denktaş’la buluştunuz” diye seslenerek, “Ey Doktor, rahat uyu. Sevgili halkım, siz de rahat olun. Devlet olma noktasından geri gitme yoktur” dedi.  1950’li yıllarda Fazıl Küçük’ün yanında Kıbrıs mücadelesinin saflarına katılan Denktaş, kısa sürede direniş sancağını eline aldı ve KKTC’yi bugünlere getirdi. Denktaş, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın başarıyla tamamlanmasının ardından Dr. Fazıl Küçük’le birlikte coşku içindeki halkın arasına karıştı. Denktaş, dava arkadaşıyla çekilen bu fotoğrafı da çalışma ofisinin duvarından eksik etmedi.

  Ömer BİLGE - LEFKOŞA

 4. #4
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Ce: KKTC'nin kurucu cumhurbaşkanı Rauf Denktaş 88 yaşında vefat etti...

  Ata protokolü

  İki bayrak altında

  Türk ulusu büyük evladı, Kıbrıs davasının efsane ismi, KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a son görevini yerine getirmek üzere, naaşının ziyarete açıldığı Lefkoşa’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na akın etti.

  Denktaş ailesi, KKTC devlet erkânı ve askerler, Türkiye ve KKTC bayraklarına sarılı Denktaş’ın naaşı başında 24 saat ihtiram nöbeti tuttu. Uygulanan protokol, ‘Ata protokolü’ diye adlandırıldı. Tören şöyle gelişti:

  Ağlatan dua: Davası davamız

  İlk törende din adamlarının duası, KKTC devlet erkânı ve Kıbrıslı Türklerinin gözlerini yaşarttı. Din adamları, koro halinde, “Davasını davamız, mücadelesini mücadelemiz, ideallerini ideallerimiz eyle ya Rabbi” diye dua ettiler. Denktaş’ın naaşı top arabası içinde kent içinde ilerlerken yol kıyısına dizilen Kıbrıslı Türkler, liderlerine el salladı, tezahüratlarda bulundu. Binlerce Kıbrıslı Türk ise korteji Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın kapısında karşıladı. Türkiye’den yetkililerin de katıldığı askeri törende önce Meclis Başkanı, ardından KKTC Cumhurbaşkanı, Denktaş’ın hayatı ve mücadelesini özetleyen konuşma yaptı. Ardından naaş Cumhurbaşkanlığı binası girişine katafalka konularak halkın ziyaretine açıldı.


  TMT anıtı özellikle seçildi

  Denktaş’ın en yakın dava arkadaşı Kıbrıs Türklerinin ilk lideri Dr. Fazıl Küçük’ün yeğeni Başbakan İrsen Küçük, mezar yeri olarak Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) anıtının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nın özellikle seçildiğini belirterek, “Denktaş, TMT’nin kurucuları arasında. Cumhuriyeti ve devleti de kurdu. Bu parkın adı Cumhuriyet, TMT anıtı da burada. Denktaş’ın bütünleşeceği bir yer” dedi. Denktaş bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda başlayacak devlet töreninin ardından Selimiye Camii’nde kılınacak cenaze namazından sonra TMT anıtının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nda toprağa verilecek. KKTC hükümeti, açılacak bir yarışmanın ardından anıt mezar yapımına başlayacak.

  KKTC’de faaliyet gösteren 26 kumarhane, Denktaş’a saygı ve yas çerçevesinde kapanma kararı aldı. Eğlence yerlerinden, yas ilan edilen cumartesi gününden bu yana tüm etkinlikler iptal edildi.


  Serdar oğlum baban geçiyor beni kaldır
  CUMA günü vefat eden 88 yaşındaki Kıbrıs kahramanı Rauf Denktaş’ın Yakın Doğu Üniversitesi’ndeki naaşı dün top arabasıyla ve askeri kortejle alındı. Denktaş’ın tabutu önce hastane önünde bir katafalka konuldu. Hastane önündeki törende tekerlekli sandalyede oturan Aydın Denktaş, eşinin cenazesi geçerken, Serdar Denktaş’a dönerek, “Serdar oğlum... Baban geçiyor. Beni ayağa kaldır” dedi. Oğlunun yardımıyla ayağa kalkan ve desteği ile ayakta durabilen Aydın Denktaş, “Kocam nur içinde yat” diye el salladı. Kızı Değer Denktaş ise “Babam babam” sözleriyle gözyaşlarını tutamadı.


  Ebedi önderim;Müsterih ol Türkiye’den devletimden vazgeçmem

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törende, tabutu içindeki Denktaş’a seslenerek, KKTC devleti ile Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçmeme yemini etti. Eroğlu, duygu yüklü konuşmasında, “Kurucu Cumhurbaşkanımız, ebedi önderimiz; Sen müsterih ol... Kimse beni ve halkımızı devlet olgusundan asla geriletmeyecektir. Hiçbir baskı, hiçbir vaat beni, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin devamını savunmaktan alıkoymayacaktır” dedi.


  Ömer BİLGE - Selçuk ŞENYÜZ
  LEFKOŞA

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 01-14-2012, 13:16
 2. Rauf Denktaş felç geçirdi
  By sitem in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-27-2011, 13:59
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-22-2007, 17:00
 4. KKTC Eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş İskenderun'da
  By hakan_alp in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-18-2007, 12:17
 5. Rauf Denktaş'ın vefat eden ablası İzmir'de toprağa verildi
  By Baktabul in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-26-2006, 19:43

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375