NATO'dan İsrail gemilerine olumlu sinyal

NATO, Türkiye’nin muhalefetine rağmen, İsrail’in Akdeniz’deki donanmaya katkıda bulunması fikrine sıcak bakıyor.

Associated Press’in haberine göre, NATO Sözcüsü Carmen Romero, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, İsrail’in teklifinin “NATO süreçleri ve operasyon gereklilikleri” doğrultusunda değerlendirildiğini söyledi.

Romero, NATO’nun İsrail dahil bölgedeki tüm “ortak ülkelerle” işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Geçmişte İsrail’in savaş gemileri ve uçakları NATO’nun bazı tatbikatlarına katılmıştı. Ancak, Akdeniz’deki donanmaya gemi göndermesi durumunda, ilk kez, İsrail NATO’nun bir askeri operasyonuna katılmış olacak.İsrail, aynı zamanda Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin NATO çerçevesinde oluşturduğu “Akdeniz Diyalogu”nun da bir parçası.

TÜRKİYE İTİRAZ ETTİ


AP’ye konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise İsrail basınında yer alan Türkiye’nin İsrail gemilerinin NATO donanmasına katılmasına karşı olduğu yönündeki haberleri doğruladı.

İsrail’in katılması öngörülen Etkin Girişim Operasyonu, 11 Eylül’den sonra başlatılmıştı. Akdeniz’de terör olaylarının önlenmesini hedefleyen operasyon kapsamında genellikle dört savaş gemisi kıyılarda devriye geziyor. Başlangıçta sadece üye ülkelerin gemilerine açık olan operasyon, 2004’ten itibaren üye ülkelere de açıldı.

Ancak bazı NATO üyesi ülkeler, İsrail’le daha yakın işbirliğine diğer Müslüman ülkelerle ilişkileri riske atabileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Bu konuda özellikle NATO’nun bir numaralı önceliği olan Afganistan’la ilişkiler konusunda hassasiyet gösteriliyor.


Milliyet