NATO'dan Kur'an özrüAfganistan'da NATO liderliğinde görev yapan Afganistan Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) Komutanı General John Allen, ülkedeki bir NATO üssünde Kur'an-ı Kerimler dahil olmak üzere çok sayıda dini içerikli materyalin imha edilmesi konusunda soruşturma emri verdi.Allen, Associated Press ajansına telefonla yaptığı açıklamada, Bagram Hava Üssü'nde Kur'anlar dahil olmak üzere dini içerikli materyalin imha edilmesinin kasıtlı bir şey olmadığını belirterek, olaydan ötürü özür diledi.

ABD'li general Allen, koalisyon güçlerinin olayı öğrenir öğrenmez imha işlemine müdahele ettiğini ve eylemi durdurduğunu ifade ederek, olayla ilgili soruşturma yapılması emri verdiğini açıkladı.

Olayın ardından 2 binden fazla Afgan'ın, üssün önünde gösteri yaptığı bildirildi.

"Yabancılara ölüm" sloganları atan öfkeli göstericilerden bazıları, havaya ateş açarken, il konseyinin başkanı Ahmet Zeki Zahit, Amerikan askeri yetkililerinin, kendisine imhadan kurtarılan 30 kadar Kuran-ı Kerim ve dini içerikli kitap teslim ettiğini söyledi.

Zahit, imha edilen kitapların, daha önce üste hapsedilen tutuklular tarafından kullanıldığını ifade ederek, materyalin dün gece yakılmak üzere çöplüğe getirildiği bilgisini, çöplükte çalışan 5 Afgan'dan aldıklarını kaydetti.

Çalışanların, iki koalisyon askeri tarafından bir kamyonla getirilen materyalin, dini kitaplar olduğunu fark edince imha işlemini durdurdukları belirtildi.

Bölgedeki emniyet müdürü yardımcısı Ziyaül Rahman da gösteriye 2000 ila 2500 kişinin katıldığını ifade ederek, "İnsanlar çok öfkeli. Ruh halleri çok olumsuz. Bazıları havaya ateş açıyor. Ölen yok" dedi.

Polis, bugün benzer bir gösterinin, başkent Kabil'in doğusunda da yapıldığını ve olaysız sona erdiğini bildirdi.

AA