Sarkozy'yi bitiren teklif
Fransa seçimlerine kısa bir süre kala, Sarkozy'nin en büyük rakibi Hollande zenginlere servet vergisi getirileceğini açıkladı. Hollande'ın oyları sıçradı, Sarkozy'nin işi zorlaştı
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin seçimlerdeki işi gün geçtikçe zorlaşıyor. Önceki gün uğradığı yumurtalı saldırıdan bir cafeye sığınarak kurtulabilen Sarkozy'ye olan destek daha da azalıyor.
Sarkozy'nin en büyük rakibi olan ve anketlerde açık ara önde giden Sosyalist Parti Lideri Francois Hollande'ın son dönemde attığı adımların da kendisine olan desteği artırdığı konuşuluyor.

SERVET VERGİSİ
Hollande, iktidara gelmesi halinde milyon euronun üzerinde geliri olan tüm kesimlere uygulanacak bir vergi salacağını açıkladı.
Bu hareketin, özellikle "zenginlerin başkanı" olmakla itham edilen Sarkozy'ye olan desteğin azalmasıyla sonuçlandığı söyleniyor.
Sarkozy ile Hollande arasında geçen hafta 1 puana kadar düşen ilk turdaki farkın, yeniden 3.5 puana yükseldiği belirtiliyor.
Fransa'da seçimler iki turlu yapılıyor. İlk turda en yüksek oyu alan iki aday, ikinci tur seçimde karşı karşıya geliyor.
Anketler ilk turda sonuçların yakın çıkacağını, ancak ikinci turda Hollande'ın büyük bir çoğunlukla seçileceğini öngörüyor.

SARKOZY'DEN YANIT
Sarkozy ise Hollande'ın bu vergi çıkışına karşı olarak birçok eğlence şirketi ve girişimcinin Fransa dışına kaçacağı eleştirisi ile yanıt veriyor.
Ipsos tarafından yapılan son anket, Fransa'nın bütçe açığının kapatılmasında Sarkozy'nin Holande'ın sadece 1 puan altında kaldığını gösterirken, Sarkozy'nin ekonomik krize daha iyi karşı koyabileceğini düşünenler Hollande'ın üzerinde.
İşsizliğin düşürülmesi konusunda ise Hollande'a umut bağlayanların oranı, Sarkozy'nin oldukça üzerinde. Hollande'ın işsizliği düşüreceğine inananların oranı yüzde 60, Sarkozy için ise bu oran sadece yüzde 37.

mynet.com