Rus Kommersant gazetesi yıl sonuna kadar İsrail veya Amerika'nın İran'ı vuracağını iddia etti.
İddiaya göre ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'a yönelik muhtemel bir Amerikan saldırısını önlemek için Nisan ayında yapılacak "altılı" müzakerelerin son şans olduğu konusunda Rusya'yı uyardı.

Kommersant gazetesi New York'ta Birleşmiş Milletler binasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la ABD Dışişleri Bakanı Clinton'ın ikili görüşmesinde İran'a yönelik muhtemel saldırının ele alındığını kaydetti. Gazeteye göre Clinton, Lavrov'dan bu yöndeki tutumu İran yönetimine iletmesini istedi.

"YA SALDIRIYI DESTEKLEYECEK YA DA DESTEĞİ KAYBEDECEK"

İsmini açıklamayan bir Rus diplomat da Kommersant'a yaptığı değerlendirmede İsrail ya da ABD'nin yıl sonundan önce İran'a saldıracağını söyledi. İsrail'in, ABD Başkanı Barack Obama'ya şantaj yaptığını ifade eden kaynak, "Obama ya İran'a yönelik bir saldırıyı destekleyecek ya da etkin Yahudi lobisinin desteğini kaybedecek" dedi.

Gazeteye göre Rusya, Nisan ayındaki görüşmeleri İran nükleer sorununun çözümü için son şans olarak görmese de, Rus makamları muhtemel bir savaşla ilgili yine de hazırlıklarını sürdürüyor. Savunma Bakanlığı kaynağı ise Kommersant'a yaptığı açıklamada, "İran'da savaş olması durumunda aksiyon planımızı hazırladık. Biz de ordularımızı harekete geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak açıklamasında, İran'da savaş olması durumunda çok sayıda insanın Azerbaycan sınırına doğru gideceğini ve istikrarsız olan Kafkas bölgesini daha riskli hale getireceğini söyledi.

"BÖLGE İÇİN İKİ SAVAŞ ÇOK FAZLA"

"Şu anda ABD için Suriye'de durumla yüzleşmek önemli" değerlendirmesinde bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Amerikalılar İsrail'in İran'a saldıracağını anlıyor. Bölgede iki savaş çok fazla" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Genelkurmay Başkanı Nikolay Makarov yaz dönemine kadar İran'a yönelik kararın verileceğini ve muhtemel bir saldırının gündemde olduğunu ifade etmişti.

Bu arada Rusya, ülkedeki bir hava üssünün, Afganistan'a ikmal için ABD tarafından kullanılmasına izin veriyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu konudaki anlaşmayla ABD'nin, Ulyanovsk kentindeki hava üssünü Afganistan'a askeri kargo ve asker transferi noktası olarak kullanmasına izin verileceğini söyledi.


Kaynak : Sondakika.com