Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Beşşar Esed'i reformları uygulamakta çok gecikmekle eleştirdi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı reformları uygulamakta çok gecikmekle eleştirdi.

Lavrov, Rusya meclisinin alt kanadı Duma'da soru-yanıt oturumunda yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Esad rejiminin sistemi yenileyen ve çoğulculuğun önünü açan iyi reformlar kabul ettiğini, ancak bunun çok gecikmeyle yapıldığını belirterek, "Maalesef tüm tavsiyelerimize rağmen bunlar istenen zamanda hayata geçirilmedi" diye konuştu.

Lavrov, "Hedefimiz, Suriye'ye barışın getirilmesi, canların kurtarılması, Ortadoğu bölgesinde mezhep savaşından kaçınılması" dedi.

Sergey Lavrov, ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı korumak için askeri güç kullanmayacağını da söylemiş, Rusya'nın Suriye'ye sağladığı askeri yardımın, ülkeyi dış tehditlerden korumayı amaçladığını, muhaliflere karşı kullanılabilecek hiçbir silah satışı yapmadıklarını vurgulamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'ye dış askeri müdahale olması durumunda da Rus askeri birliklerinin bölgeye gönderilme ihtimali olmadığını söyledi.

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'da gerçekleşen hükümet oturumunda sorulara cevap veren Lavrov, "ABD ile karşı karşıya bizim askeri varlığımızın orada olup olmaması ile ilgili konuya gelince… hayır. Bunun Rusya'nın milli çıkarlarına aykırı olduğuna inanıyorum" dedi.

Rusya'nın Suriye'ye herhangi bir dış askeri müdahalede kullanabileceği şekilde silah satışı gerçekleştirdiğini savunan Lavrov, Şam yönetimine protestoculara karşı kullanabileceği herhangi bir silah vermediklerini söyledi.

Moskova'nın şiddetin durması için Suriye hükümetine baskı uygulamaya başladığını ifade eden Lavrov, Batılı ülkelerden de muhalif gruplarla olan bağlantılarını şiddetin durması için kullanmalarını talep etti.

Rusya dış askeri müdahaleye yönelik bir kararın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden geçmemesi için veto hakkını kullanmaya devam ederken, bir kısım Cumhuriyetçi senatörler ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye'ye ordu göndermesi yönünde baskı uygulamaya devam ediyor.

Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko da yaptığı açıklamada önümüzdeki hafta konsey üyesi bir delegasyonun Şam'a gideceğini, Suriye lideri Beşşar Esed yönetimi ve muhalif kanat temsilcileri ile görüşmeler yapacağını açıkladı.


Kaynak : Sondakika.com