Suriye'nin Humus şehrinde muhaliflerin yaşadığı mahalleleri bombalayan Esed rejimi askerleri, kenti yağmalamaya başladı.
Suriye'nin Humus şehrinde muhaliflerin yaşadığı mahalleleri bir ay boyunca bombalayan Esed rejimi askerleri, terk edilen evleri yağmalıyor. Rejime bağlı Şebbiha çetelerinin yağmalamaları muhalifler tarafından saniye saniye kaydedildi.

Humus'ta dün çekildiği belirtilen görüntülerde, evlerin önüne yanaştırılan bir pikaba, evde bulunan işe yarar eşyaların yüklendiği görülüyor. Bunlar arasında; beyaz eşya, elektrikli ısıtıcılar motosikletler ve LPG tüpleri göze çarpıyor.

TEK CANLIYA TAHAMMÜLLERİ YOK

Tamamen hayalet şehre dönüşen Humus mahallelerinde yüzlerce sivil öldürülürken, binlercesi de kaçarak canlarını kurtarmıştı. Evleri tek tek arayarak yağmalayan Şebbiha çeteleri, yol kenarındaki bir güvercine de tahammül edemiyor. Silahlı çete üyeleri, uçamayan güvercini tekmeleyerek eğleniyor.

Görüntüyü çeken kişi, yağmacılar arasında İranlılar ve Hizbullah üyelerinin de bulunduğunu öne sürüyor. Yağmalama sırasında ara ara silah sesleri de geliyor.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Suriye'deki olaylar yüzünden Suriye'den Türkiye'ye son 24 saatte gelenlerin sayısının bine ulaştığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığındaki olağan basın toplantısında Türkiye'ye gelen Suriyelilerle ilgili basın mensuplarına bilgi aktaran Ünal, bu sabah itibarıyla Türkiye'ye gelen Suriyelilerin sayısının 14.700'e ulaştığını ve son 24 saatte bin kişinin Türkiye'ye geldiğini söyledi.


Kaynak : Sondakika.com