Reuters Haber Ajansına göre Suriye'den Türkiye'ye son 24 saatte, 1000 kişi giriş yaptı.
Suriye'de yaşanan çatışmalar son günlerde artış gösteriyor. Esad'a bağlı güçler, iki hafta önce Humus'a, dün de İdlib'e girdi. Başka kentlerde de muhalif güçlerle Suiye Ordusu arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

24 SAATTE 1000 KİŞİ GELDİ

Bu gelişmeler, ülkeden kaçan Suriyeli sayısının da belirgin biçimde artmasına neden oluyor. Reuters haber ajansı, Türk yetkililere dayanarak verdiği haberde, son 24 saatte 1000 Suriyeli'nin Türkiye'ye giriş yaptığını duyurdu. Adı açıklanmayan yetkili, İdlib'deki operasyonların devam etmesi halinde bu sayının daha da artacağını belirtti.

Son gelenlerle birlikte Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'in sayısı 14.000'e ulaştı.

DIŞİŞLERİ İDDİAYI DOĞRULADI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Suriye'deki olaylar yüzünden Suriye'den Türkiye'ye son 24 saatte gelenlerin sayısının bine ulaştığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığındaki olağan basın toplantısında Türkiye'ye gelen Suriyelilerle ilgili basın mensuplarına bilgi aktaran Ünal, bu sabah itibarıyla Türkiye'ye gelen Suriyelilerin sayısının 14.700'e ulaştığını ve son 24 saatte bin kişinin Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Suriyelilerin 14.200'ünün Hatay'da, 500'ünün ise İslahiye'de bulunduğunu ifade eden Ünal, dün itibarıyla 6 olan general rütbeli sığınmacı sayısının da 7'ye yükseldiğini kaydetti.

HATAYLI TIR ŞOFÖRÜ SURİYE'DE ÖLDÜ

Bu arada Suriye'nin Halep kenti yakınlarında askerlerle muhalifler arasında çıkan çatışmada iki ateş arasında kalan Hataylı TIR sürücüsü 48 yaşındaki Hasan Koçak yaşamını yitirdi. Çatışma sırasında Türk TIR'larının zincirleme kaza yaptığı, Koçak'ın silahlı saldırıda mı yoksa kazada mı öldüğünün henüz belirlenemediği bildirildi.

Irak'a yük götürdükten sonra Türkiye'ye dönen Türk TIR'ları, dün Halep'in Elbeb Beldesi yakınlarında askerlerle, muhalifler arasındaki çatışmanın ortasında kaldı. Açılan ateş sırasında konvoyda bulunan araçların sürücüleri paniğe kapılınca, zincirleme kaza da meydana geldi. Silahlı saldırı ve kaza sırasında Hataylı sürücülerden Hasan Koçak'ın öldüğü anlaşıldı. Koçak'ın ölüm haberini alan Hatay'ın Demirköprü Beldesi'nde oturan ailesi, bugün sabah cenazeyi teslim almak üzere Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Gümrük Kapısı'ndan Halep'e gitti.

Halep'in Azez İlçesi'nde 12 Mart'ta da Kilisli 75 yaşındaki Hayrettin Ayoğlu, otomobiline açılan ateş sonucu ölmüştü.


Kaynak : Sondakika.com