Hakkari'de, derede çırpınan 10 yaşındaki kardeşini kurtarmak için annesi ile birlikte Büyükçay Deresi’ne atlayan 15 yaşındaki Canan Çiftçi’nin de cesedi bulundu. Yüksekova Anadolu Lisesi öğrencisi ve okul birincisi olan Canan Çiftçi için gözyaşları sel oldu. Arkadaşları, Canan’ın sırasına fotoğrafını koyup, çiçeklerle süslerken, tahtaya da ‘Seni çok özleyeceğiz’ diye yazdı.

Yüksekova İlçesi’nde manifaturacılık yapan Metin Çiftçi’nin ailesi ile birlikte dün dere kenarında yaptığı piknik faciaya dönüştü. Metin Çiftçi, eşi ve 6 çocuğu ile birlikte Ovaiçi Köyü yakınlarında bulunan Büyükçay Deresi’nin kenarında piknik yaptıkları sırada, 10 yaşlarındaki Tahir Çiftçi, kaçan topunun peşinde koşarken dereye düştü.
Bu sırada oğlunun çığlıklarını duyan anne Devlet ve ablası 15 yaşındaki Canan Çiftçi, Tahir’i kurtarmak için suya atladı. Ancak Tahir gibi anne- kız da akıntıya kapılarak sürüklenmeye başladı. Yardım çağrıları üzerine Tahir Çiftçi, babası 39 yaşındaki Metin Çiftçi ve çevredekiler tarafından kurtarılırken, anne ile kızı akıntıda kayboldu. Anne Devlet Çiftçi’nin cesedi, 2 saat sonra vatandaşların yardımıyla dereden çıkartılırken, abla Canan Çiftçi için de arama çalışmaları başlatıldı. Yapılan aramalar sonucu Canan Çiftçi’nin cesedi de piknik alanına yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta su kenarında bugün sabah saatlerinde bulundu.

OKULUNDA YAS
Yüksekova Anadolu Lisesi 1'inci sınıf öğrencisi Canan Çifçi’nin cesedi, Yüksekova Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, okulunda ise yas vardı. 1-A sınıfının ve okulunun en başarılı öğrencisi olan Canan’ın sırası, arkadaşları tarafından çiçeklerle süslenip, fotoğrafı konuldu.
Tahtaya da arkadaşları tarafından ‘Seni çok özleyeceğiz’ diye yazıldı. Sürekli gözyaşı döken 1-A sınıfı öğrencileri, Canan’ın sınıf başkanlıklarını da yaptığını belirterek, “Canan, bu yıl yapılan 3 ayrı seviye tespit sınavında il birincisi oldu. Ayrıca Yüksekova Sınav Dershanesi tarafından da tüm eğitim masrafları karşılandı. Başarılı ve çok iyi bir arkadaşımızdı. Asla unutmayacağız'' dedi.

TAHİR HASTANEDE
Annesi ve ablası akıntıya kapılarak yaşamını yitiren, kendisi de son anda babası ve çevredekiler tarafından kurtarılan 10 yaşındaki Tahir Çifçti’nin ise Yüksekova Devlet Hastanesi Çocuk Polikliniği servisindeki tedavisi sürüyor. Yaşadıklarını gözyaşları arasında anlatan Tahir, “Topum dereye düştükten sonra peşinden koştum. Topu kurtarayım derken akıntıya kapılıp sürüklenmeye başladım. Beni kurtarmaya gelen annem ve ablam akıntıya kapıldı. Beni ise babam son anda çıkardı'' dedi.

alıntı