Rusya Stratejik Füze Gücü, yeni model uzun menzilli balistik füze denedi.

Rusya Stratejik Füze Gücü yeni model uzun menzilli balistik füze denedi. Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Vadim Koval denemenin Arhangalsk Bölgesi Plesetks füze atış alanında yapıldığını söyledi, ancak yeni model füzenin ismini açıklamadı.

Koval açıklamasında, "Füze Kamçatka'nın batı bölgesinde belirlenen hedefi başarılı bir şekilde vurdu. Ateşleme hareketli bir sistemden yerel saatle 10: 15'de gerçekleştirildi" dedi.

Yeni kıtalararası füzenin Rusya'nın stratejik gücünün artırılmasına yönelik olduğunu ve füzesavar savunmasını güçlendirdiğini kaydeden Koval, "Yeni füzede beşinci nesil füze sistemlerinin geliştirilmesinde üretilen yeni element ve teknolojiler maksimum düzeyde kullanıldı" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın en büyük nükleer güçlerinden biri olan Rusya, stratejik silahlarda indirim anlaşması çerçevesinde potansiyeli ABD ile dengeli bir şekilde indirmeye çalışıyor. Ancak NATO öncülüğünde Avrupa'ya kurulması planlanan yeni füze savunma sisteminin nükleer kapasitesini etkisiz hale getireceğini düşünen Moskova, nükleer kapasitesini modernize etmek için çalışıyor

SonDakika.com