TBMM Genel Kurulunda, seçimlerin 4 yılda bir yapılması ve cumhurbaşkanının halk tarafından ''5 artı 5'' sistemiyle seçilmesinin de arasında bulunduğu Anayasa değişikliği paketinin 1. turu tamamlandı.

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliği teklifinin, 7. maddesinin oylamasında, 358 kabul, 28 ret oyu kullanıldı.
AK Parti tarafından hazırlanan ve ANAVATAN'lı bazı milletvekillerinin de imza koyduğu, Anayasa değişikliği teklifinin ilk turunda, teklifin yürürlük maddesinin gizli oylamasına 393 milletvekili katıldı. Oylamada, 358 kabul, 28 ret, 2 çekimser, 4 boş ve 1 geçersiz oy çıktı.
1 TUR GÖRÜŞMELERİ TAMAMLANDI
Anayasa değişikliği paketinin 1. tur görüşmelerinin tamamlanmasının ardından TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, 2. tur görüşmelere en az 48 saat geçtikten sonra başlanabileceğini söyledi. Pakdil, sıradaki kanun tasarı ve teklifleriyle ilgili komisyonların yerine oturmaması üzerine, yarın saat 11.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı. Anayasa değişiklik teklifinin 2. tur görüşmelerinin, 10 Mayıs Perşembe günü yapılması bekleniyor.
GÜL'E BÜYÜK İLGİ
Anayasa değişikliği paketinin 1. tur görüşmeleri 11 saat sürdü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliğinin 1. tur görüşmelerinin başlamasından kısa bir süre sonra Genel Kurula geldi.
Erdoğan, 1. tur görüşmelerinin tamamlanmasının ardından TBMM'den ayrıldı. Cumhurbaşkanı adaylığından vazgeçtiğini açıklayan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e, AK Parti milletvekilleri büyük ilgi gösterdi.
Milletvekilleri, Gül'ün yanına giderek, sohbet etti. Görüşmeler sırasında kulislerde milletvekillerine poğaça ve simit ikramı yapıldı.


AA