Erdoğan’ın politikası iflas etti ha!

Şu sıralar bazı medya kuruluşlarının anlı şanlı isimlerinin ortaya sürdükleri iddialar bu: “AKP 350 küsur milletvekili sayısı ile cumhurbaşkanını seçtiremedi.”

Türk demokrasisinin üzerinde 17 Ağustos depreminin geçmediğini sananlar bu iddiaya inanabilir. Belki, neler yaşandığının farkına varmayan çevresindekilerin zihinlerini de iğfal edebilir. Ama oynanan oyunu bilenler için, 27 Nisan’ın demokrasimiz için 17 Ağustos’tan farkı bulunmuyor.

Demokrasi, bir kurallar rejimidir. Demokratik rejimlerin en önemli yanı, taraflar oynanan oyunun kurallarını önceden bilir.

Türkiye’de de en azından 27 Nisan’a kadar durum böyle idi. Cumhurbaşkanı seçimleri için kural Anayasa’da belli idi. Anayasa’nın öngördüğü açıktı: İlk 2 turda Meclis’in üçte iki oyu gerekiyordu. Sonrasında ise salt çoğunluk, yani 276.

Bu kural, 31 Ekim 1989 tarihinde seçilen Turgut Özal için de aynı idi. Sonrasında gelen Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer için de…

27 Nisan tarihinde de öncekiler gibi seçim yapıldı. Ama sonuç farklı oldu.

Farklı oldu, çünkü maç başladıktan sonra oyunun kuralları değiştirildi.

Şöyle düşünün. Maç yapmak üzere iki takım sahaya çıkıyor. Takımın koçları medyaya beyanat veriyor. Koçlardan biri, maçın ilk yarısından sonra oyunun kurallarının değiştirileceğini biliyor ve bağırıyor, “Biz yeneceğiz” diyor.

Üstelik bu iddiayı ortaya atan koçun takımının yenme ihtimali hiç yok. Ama koç bağırıyor, “90’ıncı dakikada benim yendiğimi göreceksiniz” diyor. Üstelik kendine güveni, cür’et sınırlarında.

Kurallar dahilinde maçın yapılacağını sanan öteki takımın koçu, takımının performansından emin, kendine güveniyor. “Bu maç bizim” diyor.

Bu sırada, tribünlerden biri bağırıyor. “Bu maç artık eski kurallarla oynanmayacak. Biz yeni kurallar getirdik” diyor.

Oynanmış maçın sonunda, hakem orta yere çıkıyor, kuralların değiştiğini söylüyor, yeni kuralları ilan ediyor. Galip gelen takımın, maçı kazanabilmek için elde ettiği skorun yetmeyeceğini ilan ediyor.

***

27 Nisan’da yapılan 11. Cumhurbaşkanlığı seçiminin anlattığım maçtakinden hiç farkı yok. Bu Anayasa ile ilk defa cumhurbaşkanlığı seçilmedi. Kenan Evren’in referandumla Çankaya’ya çıkmasını bir kenara bırakırsak, 3 seçim yapıldı.

İşte tarih tarih Özal’ın seçimi.

24 Ekim 1989. Meclis Genel Kurulu toplanmış durumda. Erdal İnönü liderliğindeki SHP ve Süleyman Demirel liderliğindeki DYP birinci tur oylamayı boykot ediyor. Meclis Genel Kurulu’nda yok.

Böyle bir boykot, Cumhuriyet tarihinde ilk kez yaşanıyor. (Deniz Baykal, o zaman SHP’nin Genel Sekreteri.)

400 sandalyeli Meclis’te katılım, 284’te kalıyor. Özal 256 oy alıyor. 18 oy yine ANAP’lı olan öteki aday Fethi Çelikbaş’a çıkıyor. Üçte iki çoğunluk sayısı olan 300 rakamına ulaşılamadığı için gözler üçüncü tura çevriliyor.

Özal, salt çoğunluğun aranacağı üçüncü turda kolay seçileceğini gördüğü için rahatlıyor. 31 Ekim 1989’da yapılan üçüncü tura 285 milletvekili katıldı. Özal, 263 oy alarak Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı oldu.

DEMİREL: Özal’ın vefatı ardından aday olan Süleyman Demirel, 8 Mayıs 1993’teki ilk tur seçimleri öncesinde basın toplantısında gazetecilere aynen şunu haykırıyordu:

“Şartı ben koymuyorum ki, Anayasa koymuş. 226’yı bulduğunuz yerde oluyor. 226 ile çıkarsanız 2. sınıf, 3. sınıf olursunuz demiyor Anayasa. Yine cumhurbaşkanı olursunuz.

Farklı bir şey gündeme getirenleri, “…226 asgari şartını Anayasa koymuş. Beşinci bir şart mı getiriyorsunuz?” diye azarlıyor.

Demirel, hükümet ortağı SHP’yi hükümeti bozmakla korkutuyor, “Bana oy vermezseniz bunca yıl sonra gördüğünüz iktidar ortaklığını kaybedersiniz” diyor. İlk oylamada 234 oy alıyor. Muhalefetin de adayları var.

Demirel, seçimlerin dördüncü tura kalmasını da istemiyor. “4. tura kalırsa aday için, benim için bir şey ifade etmez. Parlamento için zafiyet olur. Seçimden korktular verdiler derler” çıkışını yapıyor. Günler geçiyor. Bu kez dördüncü tura bile razı, “Oyu alının ne kusuru olacak, verenin olur” diyor.

16 Mayıs’ta yapılan üçüncü turda 244 oy alan Demirel, Köşk’e çıkıyor.

Sezer’in seçimine gelince…

Sezer, Yekta Güngör Özden’in emekli olmasından sonra, 5’e karşı 6 ayla Anayasa Mahkemesi başkanlığına seçilmişti. Demirel’in görev süresinin bitmesi üzerine, DSP, MHP ve ANAP koalisyon ortaklarının ortak adayı olarak gösterildi.

Tam 7 yıl önce, 27 Nisan 2000’de ilk tur oylama yapıldı. Parlamentoda artık 550 milletvekili vardı. Sezer, 367 oy gerektiren ilk turda 281 oy toplayabildi. 5 Mayıs’ta yapılan üçüncü turda 330 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi.

***

Şimdi, 3 cumhurbaşkanı seçen bir Anayasa’nın belirlediği kurallarla seçime gideceksiniz. Sonra çıkıp kuralları değiştireceksiniz. Birinci tur için “şu rakamlar gerekiyor” diyeceksiniz.

Bu ancak kendi lehine işlediği sürece demokrasiden söz edenlerin bulunduğu bir ülkede söz konusu olabilir.

Buradan hareketle, Erdoğan ve AK Parti’nin seçim sürecini “ağzına gözüne bulaştırdı” ithamında bulunanların yüzünde patlayacak tokat olabilir.

Tabii, en büyük darbeyi alan demokrasimizin olur.haber7