Seçim kararıyla birlikte pekçok ünlü isim Meclis’e girmek için aday oluyor. Sanat dünyasından politikaya soyunanların büyük bölümünün tercihi CHP ve MHP olacak. Siyasete atılması olası ünlülerin listesi:

MECLİS kararına rağmen ne zaman yapılacağı yönündeki spekülasyonlar süren 22 Temmuz seçimlerinde partilerin listelerinden pek çok ünlü isim de milletvekili adayı olmak için kolları sıvadı. İbrahim Tatlıses bağımsız aday olarak seçime girmeye hazırlanırken, diğer ünlüler bir parti çatısı altında seçim yarışına soyunacak. Sanat dünyasından Meclis’e girmeye hazırlanan ünlülerin tercihi CHP ve MHP oldu.

HAKAN HÁLÁ DÜŞÜNÜYOR

HALEN aktif futbol yaşamını sürdüren Hakan Şükür, politikaya girip girmeme konusunda henüz kararını vermedi. Hakan Şükür, Başbakan Erdoğan ile olan yakınlığı nedeniyle AK Parti’den aday olacak iddialarıyla ilgili net bir açıklama yapmadı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise ‘Hakan Şükür siyasete ısınıyor’ şeklindeki haberleri üzerine ‘Hakan eğer siyasete atılacaksa, bizim partiden atılmasından memnunluk duyarım. Hatta yerimi bile vermeye hazırım’ demişti.

CHP’NİN VİTRİNİ ÇAKIRALP

CHP her dönem sanat camiasından bir ünlüyü vitrinine çıkarma alışkanlığını sürdürüyor. CHP geçen seçimlerde sinama oyuncusu Berhan Şimşek’i Meclis’e taşımıştı. CHP’nin bu dönemde vitrine koyacağı ismin PM üyesi ve tiyatro sanatçısı Şahnaz Çakıralp olacağı belirtiliyor. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen’le görüşmeler yapan Hüsamettin Özkan’ın ise son anda CHP listelerinden aday gösterilebileceği ifade ediliyor.

MHP’YE SANATÇI RAĞBETİ

SANAT camiasından politika dünyasına adım atmak isteyenlerin sayısı giderek fazlalaşıyor. Fantezi müziğin sevilen sesi Cengiz Kurtoğlu ile Türk popunun ‘Erkin Babası’ Erkin Koray’ın MHP’den aday olacağı belirtiliyor. Yerel seçimlerde MHP’den belediye başkan adayı olan eski milli halterci Naim Süleymanoğlu’nun da MHP’de şans aradığı konuşuluyor. Büyükelçi Deniz Bölükbaşı ve eski başbakanlık müsteşarı Füsun Koroğlu’nun da MHP’den aday olması bekleniyor.

BAĞIMSIZ ÜNLÜLER

SANAT dünyasında adaylığını kesin olarak açıklayan tek isim ise İbrahim Tatlıses oldu. Sosyal demokrat bir anlayışa sahip olduğunu ifade eden Tatlıses, memleketi Şanlıurfa’dan bağımsız olarak seçime girecek. Yine özgün müzik sanatçısı Ferhat Tunç’un ise Tunceli’den bağımsız aday olmaya hazırlandığı belirtiliyor.

ZANA EKİBİ DE BAĞIMSIZ

SHP-DEP koalisyonu ile girdikleri Meclis çatışı altında kriz çıkararak hapse giren Leyla Zana ve ekibinin de DTP’nin bağımsız olarak seçimlere girmesi halinde aday olacakları konuşuluyor.

Star