Irak'ın başkenti Bağdat'ta ve Hille'de Şiilere yönelik gerçekleşen saldırılarda en az 42 kişi öldü.
Irak güne bombalı saldırılarla uyandı. Başkent Bağdat ve Hilla kentlerinde düzenlenen bombalı saldırılarda en az 42 kişi hayatını kaybetti.

İlk bombalı saldırı haberi, Bağdat'ın güneydeki Hilla kentinden geldi. Bir restoranın yakınına park etmiş iki araca yüklenen bombaların patlaması sonucu çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Bağdat'ta da bir güvenlik noktasında yaşanan patlamada da ilk belirlemelere göre en az 10 Şii hacı hayatını kaybetti. Şiilerin, İmam Musa el Kadhim'in ölüm yıldönümü anmak için bir araya toplandıkları belirtildi.

Irak'ta 2012'in başlangıcından bu yana Şiileri hedef alan çok sayıda saldırı düzenlenmişti.

KERKÜK'TE KÜRT PARTİLERİNE SALDIRI

Irak'ın kuzeyindeki Kerkük şehrinde bugün Kürdistan Demokratik Partisi(KDP) ofislerini hedef alan bombalı saldırılarda; 1 kişi öldü, 24 kişi yaralandı.

Şehir merkezinde bu sabah 06: 00 sıralarında eş zamanlı 3 ayrı patlama meydana geldi. İlk patlama Kürt nüfusunun yoğun yaşadığı Rahimawa bölgesinde meydana geldi. Rahimawa'daki KDP ofisi önünde park halinde bulunan bomba yüklü araç patladı. Ofiste kimsenin olmaması büyük bir faciayı önledi. Patlamanın etkisiyle çevrede büyük maddi hasar meydana gelirken, yolda geçen vatandaşlar yaralandı.

İkinci patlama ise Kerkük'ün güney batısındaki Penceali semtinde meydana geldi. Dükkanların yoğun olduğu sokakta park halindeki bir bomba yüklü aracın patlaması sonucu, çevrede maddi hasar oluştu ve yolda geçen vatandaşlar yaralandı.

Son patlama da KDP'nin El Kadisiye semtindeki ofisi önünde meydana geldi. Patlama anında bölgede geçen Kerkük Belde Polis Müdürü Adil Zeynel Abidin yara almadan kurtulurken, olay yerinde geçen 2 gazeteci ise hafif şekilde yaralandı.

Patlamalarda ağır yaralanan 1 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıda 3'ü, ağır 24 kişi yaralandı. Yararılar şehirdeki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Kaynak: Haberler