Şırnak Silopi'de 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Muğla'daki depremin ardından bu sabah Şırnak'ın Silopi ilçesinde 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 08.52'de meydana gelen depremin merkez üssü ise Silopi ilçesinin Pınarönü Köyü olduğu belirtildi.

Kandilli Rasathanesi verilerine göre, Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Pınarönü Köyü'nde 08.52'de 5.5 büyüklüğünde ve 5.4 derinliğinde bir deprem yaşandı. Bu depremden yaklaşık 2 dakika önce de 08.50'de Şırnak İkizce'de 4.0 büyüklüğünde ve 7.2 derinliğinde bir deprem daha kaydedildi.

Depremin can veya mal kaybına yol açıp açmadığı henüz bilinmiyor. İlk bilgilere göre, merkezde bir caminin minaresi yıkıldı.

Deprem Beytüşşebap, Uludere ve Silopi'de de hissedildi.

Depremleri hissedenler panik içinde evlerini terkederek açık alanlara çıktı. Depremler bazı kerpiç evlerin duvarlarında çatlaklara yol açtı.

"EVLERİNİZE GİRMEYİN" UYARISI

Silopi 'deki depremde ölen yada yaralanan olmadığı elektirlerin kesik olduğu bildirildi. Silopi' de belediye hoparlöründen vatandaşların evlerine girmemeleri konusunda uyarılarda bulunuldu.

Şırnak merkezde ise bir caminin minaresinde hafif hasar meydana geldi

AFAD'DAN AÇIKLAMA

AFAD yaptığı açıklamada, "Şırnak ili Silopi ilçesinde 5.5 büyüklüğündeki deprem sonrası Silopi Kaymakamlığı ve Şırnak Valiliği ile yapılan görüşmeler sonucu ilk belirlemelere göre can kaybı olmadığı tespit edilmiştir. AFAD Başkanlığı tarafından bölgedeki deprem aktivitesi 7/24 sürekli izlenmektedir."

TÜYSÜZ: 4.5'E VARAN ARTÇILAR OLUR

Silopi'deki depremi değerlendiren Prof. Dr. Okan Tüysüz, "Depremin sığ olması yüzeyde fazla sarsıntı anlamına gelir. Sığ olduğu için deprem 6'nın üzerinde şiddette etkilemiştir. Bölgede 4'ün üzerinde 4.5'e varan artçılar gelecektir. Binada görünür hasar-çatlak varsa, binalara girilmemesi gerekir. Burada olmuş büyük bir deprem kayıtlarda görülmüyor" dedi.

Kaynak: Mynet