Sarkozy'nin dokunulmazlığı kalktı

17 Haz 2012 10:56 Samanyolu Haber

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin görevi dolayısıyla sahip olduğu dokunulmazlığı kalktı.

Fransız kanunlarına göre seçimi kaybeden cumhurbaşkanının dokunulmazlığı belli bir müddet sonra kalkıyor. Geçtiğimiz mayıs ayı içinde Fransa 'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybeden Nicolas Sarkozy 'nin de dokunulmazlığı 16 Haziran'dan itibaren kalktı.

Sonuçları açısından eski cumhurbaşkanını oldukça rahatsız edebilecek birkaç hukuki dava sırada bekliyor. Bu davalardan özellikle iki tanesi Nicolas Sarkozy'yi düşündürüyor.

İlk dava 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, akli dengesinin yerinde olmadığı söylenen Fransa'nın en zengin kadını, L'Oreal kozmetik dünyasının önemli bir payını elinde tutan Lillian Bettencourt tarafından seçim kampanyasına yapıldığı iddia edilen yüklü miktarda para yardımıyla ilgili.

İkicisi ise 1995 senesinde Edouard Balladur Fransa cumhurbaşkanlığına aday iken, Pakistan'a yapılan denizaltı satışlarında yapılan yolsuzluk sonucu verildiği söylenen illegal komisyonların, paravan şirketler tarafından Balladur'un seçim kampanyasına aktarıldığı iddiası. Bu seçimlerde Nicolas Sarkozy Balladur'un seçim kampanyası finans direktörlüğünü yapıyordu.

Nicolas Sarkozy'nin muhtemel 3. büyük adli soruşturması ise bir zamanlar Kaddafi'li Libya yönetiminden aldığı söylenen illegal yardımlarla ilgili.