Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı Romney, "Başkan olursam Suriyeli muhalifleri silahlandırması için Türkiye’yi teşvik edeceğim" diye konuştuABD'de Cumhuriyetçi Parti Başkan Adayı Mitt Romney, Suriye için Türkiye’ye "muhalefeti silahlandırma" görevi düşünüyor.

Romney, seçimlerde kritik önem taşıyan Pennsylvania Eyaleti’ni ziyareti sırasında video bağlantısıyla Washington’daki bir Evanjelik Hıristiyan kuruluşun toplantısında konuştu. Romney, şimdi Beyaz Saray’da görev başında olsa, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkeleri Esad rejimine karşı mücadele eden muhalefeti silahlandırmaya teşvik edeceğini söyledi.

OBAMA'YA İSRAİL GÖNDERMESİ
Romney, seçilmesi halinde İsrail ile ilişkileri daha da güçlendireceğini belirtti ve Başkan Barack Obama’nın bunu yapmadığını ima etti. Mitt Romney, Obama’nın, İsrail’in İran’a karşı askeri bir eyleminden, İran’ın nükleer silah sahibi olmasından daha çok korktuğunu belirtti. ABD Başkanı seçilmesi halinde, İsrail liderleri kuvvetli bir çalışma ilişkisi kuracağını da belirten Romney, İran’ın nükleer silaha sahip bir ülke olmasını önlemek için her yola başvurmaya hazır olacaklarını söyledi.

Romney, İsrail ile bir anlaşmazlık olursa bunun kapalı kapılar ardında konuşulacağını, ancak dünya önünde iki ülkenin “kol kola” durduğunun gösterileceğini de kaydetti.


Kaynak: HT