Devrim aslanın ağzında... Mısır'daki Arap Baharı'nın bu yönünü biliyor muydunuz?Mısır halkının yıllardır yaşadığı 'kaliteli ekmek' sıkıntısı yeni Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de başını ağrıtacak gibi görünüyor. Mısır devriminin de sebepleri arasında olan "kaliteli ekmek" sorununu çözmek için Mursi'nin 84 günü kaldı.

Mısır'da sağlık koşullarına uygun ekmek üretimi için maddi kaynak sağlamaması ve yüksek enflasyondan kaynaklanan buğday fiyatı artışları gibi nedenlerle yaşanan "kaliteli ekmek" üretimi sorunu, ülkenin önemli gündemlerinden birini teşkil ediyor.

KALDI 84 GÜN
Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, seçim kampanyasında, seçilmesi halinde "100 gün içerisinde ülkede ekmeğin kalitesini artıracağını" vaadinde bulunmuştu.

Muhammed Mursi'nin vaadini gerçekleştirmesine 84 gün kala Anadolu Ajansı Mısır halkının nabzını tutmak için sokaktaki vatandaşların görüşlerini aldı. Kameralara konuşan Mısırlı bir ev hanımı, ekmeğin genelde iyi olduğunu, ancak kullanılan mayadan ötürü zaman zaman kalitesinin düştüğünü ifade etti.

Diğer bir Mısırlı kadın, ekmeğin kalitesiz oluşundan ötürü fırıncıları suçlayarak "Ekmeği üretenler kalitesinin düşük olmasından sorumludur" dedi.

Başka bir kadın ise, ekmeğin gramajıyla oynandığını ve kirli olduğunu, uzun kuyruklara girip ancak ekmek alabildiklerini kaydetti.

"EN BÜYÜK ENGEL..."
Muhammed Mursi'nin Basın Danışmanı Murat Ali ise konuya ilişkin açıklamasında, una eklenen sağlıksız katkı maddelerinin kaliteli ekmeğe ulaşma konusunda en büyük engeli oluşturduğunu, Sosyal Dayanışma Bakanlığı'nın bu konuda etkin rol üstlenmesi gerektiğini, Mısır halkının hala kaliteli ekmeğe ulaşamamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Mısır'da 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren halkın ekmeğin kalitesinin artırılması talebiyle gösteriler düzenlediği, hatta bu sorunun Mısır'ı devrime götüren etkenlerden biri olduğu belirtiliyor.HT