Suriye rejiminin dostu değiliz" diyen Lavrov, siyasi sığınma iddialarıyla ilgili net konuştu: Esed'i istemiyoruz.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Suriye rejiminin dostu olmadığını, Beşar Esad'ı da Rusya'ya kabul etmek gibi bir niyetlerinin kesinlikle bulunmadığını açıkladı.

Gazetecilerin aylardın ağızlarda dolaşan "Esad sonunda Rusya'ya sığınır mı?" sorusuna oldukça asabi ses tonuyla yanıt veren Lavrov, "Böyle bir şıkkı aklımızın ucundan bile geçirmiyoruz. Dünya kamuoyuna bu fikri empoze etmek isteyenler çok kötü niyetli çevreleridir. Rusya ne Suriye'deki rejimin ne de Beşar Esad'ın yakın dostu değildir. Onun en yakın dostları Avrupa'da bulunuyor. Birileri bu yolla Esad meselesini çözmek istiyorsa elindeki imkanları değerlendirsin" dedi.

RUSYA'DAN BATI'YA SURİYE RESTİ

Rusya, Suriye'ye silah taşıdığından şüphelenilen gemilerin araştırılmasını öngören Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını kabul etmeyeceğini açıkladı.

Suriye ordusunun Halep'te operasyon başlattığı gün Rusya'nın ortaya koyduğu meydan okuyan tavır, Moskova ile Batı ülkeleri arasındaki gerginliği artıracağa benziyor.

AB ülkeleri, bu hafta başında 16 aydan bu yana Suriye'de yaşanan şiddet olaylarının önüne geçilmesini öngören yeni ambargo kararları almıştı. AB, Esad rejimine karşı süren ve bugüne kadar yaklaşık 18 bin insanın ölümüne neden olan iç karışıklıkta, Suriye'nin eline silah ulaştırılmasını engellemek için gemilerin araştırılmasını öngördü.

Rusya, Batı ülkelerinin ambargo çalışmalarını eleştirerek, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin çalışmalarını Suriye hükümetini hedel alan çalışmalarına da karşı çıktı. Rusya, bugün yağtığı açıklamada AB ülkelerine açıkça rest çekerek, "Suriye'yi hedef alan hiçbir önlemde yer almak istemediğini" ifade etti.

"GEMİLERİN ARAŞTIRILMASINA İZİN VERMEYİZ"

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexander Lukaşeviç, "Rusya bayrağı taşıyan gemilerin araştırılmasına izin vermeyeceğimiz gibi gemilerimize getirilmek istenen kısıtlayıcı önlemlere de kulak asmayacağız" dedi.

Rusya, Batı ülkeleri tarafından Suriye'ye silah temin ettiği gerekçesiyle eleştirilmişi devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğiniz ay "Suriye'deki iç savaşta kullanılabilecek herhangi bir silahı bu ülkeye satmadıklarını" söylemişti.

Suriye'ye tamir edilmiş üç helikopter ve hava savunma sistemleri taşıyan bir Rus gemisi, Londra merkeli sigorta şiretinin sorumluluğunu çekmesi üzerine Rusya'ya geri dönmüştü.

Rusya ve Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki kaynaklar, Ocak ayında bir Rus gemisinin adanın Rum tarafında yakıt tedariki yaptıktan sonra Suriye gittiğini ve cephane taşıdığını belirtmişti.

SonDakika.com