Yerel bir pizzacıda çalışan Tatar'ın askeri üsse pizza dağıtarak, lojistik bilgi edindiği belirtildi.
FBI'dan alınan bilgiye göre ele geçirilen zanlılar, askeri üsse saldırı yaparak, mümkün olduğunca çok sayıda Amerikan askeri öldürmeyi planlıyordu. Zanlıların, 4'u Kosovalı, biri Ürdünlü ve biri Türk olan 6 kişinin silahlı eğitim yaptıklarını gösteren bir video kaseti, yerel bir videocuda çoğaltmak isteyince yakayı ele verdikleri öğrenildi. Alınan bilgiye göre videocuda çalışan bir şahıs, polisi arayarak, elindeki kaset ile ilgili ihbarda bulundu.
Yetkililer yakalanan kişilerin uluslararası bir terör
örgütü ile ilişkilerinin saptanmadığı açıkladı. Fort Dix yakınlarındaki Philedelphia eyaletinde yaşadıkları öğrenilen şahısların "Allah yolunda ölmeye hazır" olduklarına dair ifade verdikleri belirtildi. 6 kişinin Pazartesi gecesi AK-47 ve M-16 tipi silah almaya çalışırken yakalandıkları kaydedildi.
Serdar Tatar adlı şahsın FBI'a verdiği ifadede, "Yakalansam da, ölsem de önemli değil. Ne yaparsam Allah için yapıyorum" dediği bildirildi. Videocunun ele geçirdiği kasette yakalanan şahısların New Jersey'deki ormanlık arazide boyalı tüfeklerle idman yaptığı ve cihad yapmak ile ilgili slogan attıklarının görüldüğü belirtildi. FBI'ın konuyla ilgili 2006 Ocak ayından bu yana çalışmaları sürdürdüğü açıklandı.

Kaynak : (İHA)