Polis, bölge yönetimine ait içişleri bakanlığı binası önünde park etmiş bir kamyonun infilak etmesi sonucu 30 kişinin de yaralandığını, ölü sayısının 19 kişiye çıktığını bildirdi.
Erbil'de, 1 Şubat 2004'te Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) ve Irak Kürdistan Demokrat Partisinin (IKDP) merkezlerine düzenlenen saldırılarda 105 ve 4 Mayıs 2005'te düzenlenen intihar saldırısında da 60 kişi ölmüştü.
BİRİ TÜRK İŞÇİSİ
Erbil'de, patlayıcı yüklü kamyonla düzenlenen saldırıda ölenler arasında Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret AŞ şirketinin Erbil'deki şantiyesinde çalışan Bülent Özdemir adlı işçinin de bulunduğu bildirildi.
Taşyapı İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Kızıloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırın Irak Asayiş Merkezine yönelik olduğunu belirterek, Taşyapı'nın şantiyesi ile alakası bulunmadığı söyledi. Patlama sırasında Taşyapı şantiyesinde çalışan Bülent Özdemir adlı işçinin de olay yerinde olduğunu ve hayatını kaybettiğini ifade eden Kızıloğlu, ölen işçinin ailesine ulaşacaklarını kaydetti.
Kızıloğlu, Özdemir dışında bir işçilerinin de olay sırasında hafif yaralandığını, tedavisinin Taşyapı'nın şantiyesinde yapıldığını, bu kişiler dışında ölen ya da yaralanan işçilerinin bulunmadığını bildirdi
OSMAN'DAN İDDİA
Irak'ın kuzeyindeki Erbil'de bomba yüklü kamyonla düzenlenen, aralarında Türklerin de bulunduğu 19 kişinin öldüğü, onlarca kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili, Ensar el Sünnet ve Ensar el İslam örgütleri suçlanıyor.
Kürt milletvekili Mahmud Osman, saldırıyla ilgili olarak, El Kaide örgütüyle bağlantıları olduğu kaydedilen Sünni Arap örgüt Ensar El Sünnet ve yine Irak'taki El Kaide ile bağlantıları bulunan ağırlıklı olarak Kürtlerin oluşturduğu Ensar el İslam grubunu suçladı.
Osman, yetkililerin bir hafta önce, polisin Süleymaniye kentinde bir hücreyi ortaya çıkarmasının ardından büyük bir saldırı planlandığını öğrendiğini söyledi. Yakalananların sorgulamaları sırasında komşu bir ülkede eğitim aldıklarını itiraf ettiklerini kaydeden Osman, "bu ülkenin İran olduğu" ifadesini kullandı. Bölge yönetimi sağlık bakanı Ziryan Osman, bölge yönetimine ait içişleri bakanlığı önünde düzenlenen saldırıda 19 kişinin öldüğünü, 5'i ağır 80 kişinin yaralandığını açıkladı.
Erbil'in merkezindeki 60 Metre Caddesi'nde altyapı ve yol çalışmalarını yürüten Taşyapı firmasından yetkililer, saldırıda bir Türkün öldüğünü, bir Türkün yaralandığını bildirmişti. Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Erbil'de 1 Şubat 2004'de düzenlenen, 109 kişinin öldüğü iki intihar saldırısı, Ensar El Sünnet örgütü tarafından üstlenilmişti. Bölgede Kürt yetkililere yönelik suikast girişimleri dahil bir dizi saldırıyla ilgili olarak da Ensar El İslam örgütünün suçlandığı belirtiliyor.


Kaynak : AA