+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu
Like Tree12Likes

"Kürdistanı kurduk kimseye vermeyiz"

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Dünyadan Haberler Forumunda Bulunan  "Kürdistanı kurduk kimseye vermeyiz" Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  VIP Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2012
  Mesajlar
  4.030
  Blog Yazıları
  82
  Tecrübe Puanı
  107374562

  Tanımlı "Kürdistanı kurduk kimseye vermeyiz"

  Suriye'nin nispeten en sakin bölgeleri olan, ülkenin kuzeyindeki Kürtlerin kontrolünde olan Kamışlı, Kobani, Afrin, Amude, Derika, Hemko kentlerinde denetim ve yönetim bütünüyle Kürtlerin elinde.  Suriye'de Esad'a bağlı askerler ile Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar Halep ve çevresinde yoğunlaşırken, Kuzey bölgelerinde PKK'ya yakınlığı ile bilinen PYD güçlerinin bazı bölgelere el koyması gündeme bomba gibi düşmüştü.

  Taraf Gazetesi'nden Hikmet Durgun bölgeye ilk giren Türk gazetecilerden biri olurken, şehirlere el koyan gruplarla konuşma imkanı buldu.

  İşte Hikmet Durgun'un kaleminden Suriye'nin kuzeyinde yaşananlar şöyle: İç savaşın pençesindeki Suriye'nin nispeten en sakin bölgeleri olan, ülkenin kuzeyindeki Kürtlerin kontrolünde olan Kamışlı, Kobani, Afrin, Amude, Derika, Hemko kentlerinde denetim ve yönetim bütünüyle Kürtlerin elinde.

  Kürtler Kobani'de sadece hava kuvvetleri binasına dokunmadı. Bunun gerekçesi ise çok ilginç. Çünkü o binada görev yapan 40 asker ve ailesi Suriye lideri Beşşar Esed'in yakın akrabası.

  5 KM ARAYLA KONTROL

  Suriye ile Türkiye'yi birbirine bağlayan sınır kapılarının birçoğu muhalif Hür Suriye Ordusu'nun denetiminde. Hükümet buralardan Suriye'ye geçişe belirli kısıtlamalar getirince en uygun yer olarak Şanlıurfa'nın Akçakale Sınır Kapısı öne çıkıyor. Burada hala Hafız Esed ve Beşşar Esed'in resimleri asılı. Suriyeli gümrük görevlilerinin elleri tetikte, muhaliflerin bu kapıya da saldırma ihtimali onları alarma geçirmiş adeta. Tepeden tırnağa arandıktan sonra bir konvoyla birlikte Türkiye'den ayrılıp ateş çemberinin içindeki Suriye topraklarına adım atıyoruz. Hedefimiz Kürtlerin denetimi tamamen ele geçirdiği bölgeler.

  Üç gün içinde Kamışlı, Kobani, Afrin, Amude, Derika, Hemko'ya gidebilmeyi başarıyoruz. Kimi yerde az kalıyoruz kimi yerde biraz daha fazla. Tablo hep aynı. Kontrol tamamen Kürtlerin elinde. Beş kilometre arayla kontrol noktaları oluşturup denetim yapan eli silahlı Kürtler günlük yaşamın sıradan bir parçası.

  BELEDİYE BAŞKANLARI ATANDI

  Yaklaşık 3 milyon Kürdün yaşadığı bu bölgelerde toplam 13 Kürt partisi var. Bunların en öne çıkanı hiç kuşkusuz yönetimi fiilen üstlenmiş görünen Demokratik Birlik Partisi (PYD). Onlar ısrarla "Biz bağımsız partiyiz" deseler de, herkes onları PKK'nın Suriye kolu olarak görüyor hala. Kontrol noktalarında, birçok resmi binada PYD bayrakları var, bazılarının yanına PKK bayrağı da çekilmiş. Bu partilerin güçbirliği olan TEVDEM ( Batı Kürdistan Demokratik Toplum Hareketi) yönetimi halk komiteleri eliyle yaşamı denetim altına almış. Mahkemeler bile kurulmuş. Suç işleyenler yargılanmaya başlanmış bile. PYD, Kobani ve Afrin şehirlerine belediye başkanı bile atadı.

  "KÜRDİSTAN'I KURDUK, KİMSEYE VERMEYİZ"

  Kamışlı kentinde insanlar en ufak bir tereddüt bile göstermeden yanımıza yaklaşıyor. Söyledikleri ise adeta kentin ortak sloganı: "Kürdistan'ı kurduk, kimseye vermeyeceğiz." İsminin Şükrü Ali Kurt olduğunu söyleyen bir vatandaş, Esed'e çok tepkili: "O bizlere hep asimilasyon politikası uyguluyordu, bize yapmadığı kalkmadı. Günlerce işkence görenlerimiz oldu. Kimlik dahi verilmezdi bize. Bir devlet kurumunda işlemlerimizi yaptırabilmek için mutlaka rüşvet vermek zorundaydık. Devlet kurumlarında iyi noktalara gelen bir Kürt bulamazdınız burada."

  HAVA KUVVETLERİ KÜRT KORUMASINDA

  Resmi kurumların içinde, önünde eli silahlı Kürt milisler var dedik ama bir tek yer hariç. Burası Kobani'deki Hava Kuvvetleri binası. Esed rejiminin en güçlü noktası olan ve rejimin sigortası denen Hava Kuvvetleri'nin Kobani'deki binasına ise Kürtler el koymamış. Hatta adı konmamış bir koruma da uygulanıyor. Çünkü binadaki 40 asker ve aileleri Esed'in akrabaları. Kobani'yi kontrol eden Kürtler buraya gittiklerinde binadakiler "Bizi buradan çıkarırsanız muhalifler mutlaka yolda yakalar ve öldürür" demişler PYD güçlerine. Bunun üzerine dokunulmamış binaya. Silahlı PYD militanlarına "Esed'in yakınlarını siz niye koruyorsunuz" diye sorduğumda yanıtları çok net: "İki aradayız aslında. Korumasak, çıkarsak, Esed'in askerleri Kobani'ye girmek için bahane bulmuş olurlar. Esed'in adamları gelince de, muhalifler de bunu bahane edip kentimize saldırır. Silahtan, ölümden kurtarmak istediğimiz halkımızı savaşın içine atamayız."

  ŞAM'DA YOLLAR CESETLERLE DOLU

  Suriye'de iç savaşın en şiddetli yaşandığı yerlerden biri başkent Şam. Çatışmalar Halep'te yoğunlaşırken Şam'da adı konmamış bir ateşkes var. Kentten kaçanlar, Esed güçlerinin helikopter ve uçaklarla başkente bomba yağdırdığını anlatıyor. Aralarında çocukların da olduğu çok sayıda sivilin öldüğü Şam sokakları ceset dolu.. Henüz bir hafta önce kentin dış mahallelerine kadar giren muhalif güçlerle Esed askerleri çatıştı. Ölüm haberleri, bombardıman görüntüleri yansıdı basına hep ama dehşetin tanıklarının sesi duyulmadı. Suriye'de uğrak noktalarımızdan biri olan Twelve Köyü'ne gittiğimizde işte bu tanıklarla karşılaşıyoruz. Bu köyde Araplar ve Kürtler yaşıyor.

  Köyün normalde nüfusu en fazla 500 olmuş ama Şam'ın ateş çemberine düşmesiyle bir anda nüfusu 4000'e kadar çıkmış. Şam'dan kaçıp bu köye sığınanlar yaşadıklarını Taraf'a anlattı:

  FATMA HESEN: BURADA ÖLÜM YOK

  "Beş yıldan beri Şam'da yaşıyorduk. Son iki haftadır çok şiddetli çatışmalar oldu. Helikopterler rasgele evleri bombalıyorlardı. O bombardımanlar sonucu bir sürü sivil günahsız insanın ölümüne şahit olduk. Bizim komşumuzun evi bombalandı, evin içindeki anne, baba ve sekiz kardeş öldü. Çatışmalar özellikle akşam oluyordu. Geceleri silah ve helikopter sesinden, korkudan yatamıyorduk. Kimse korkudan evinden çıkamıyordu. Bizim kaldığımız Sveyne Mahallesi de sürekli bombalanınca üç çocuğum ve torunumla birlikte dükkanımızı evimizi bırakıp Şam'dan ayrıldık. Artık o kentte kalamazdık, hayalet şehre dönmüştü. Üzerimizdeki elbiselerle buraya geldik. Burada da sıkıntı çok, yer yok. Battaniyelerin üzerinde yatıyoruz ama hiç olmazsa bomba yok, ölüm yok."

  HASAN AHMET: ŞAM'A DÖNEMEM

  "Şam'ın Usbevi Mahallesi'nde kalıyorduk. Sürekli çatışma ve helikopter seslerinden psikolojimiz bozuldu. Helikopterler rasgele bombalıyordu. O bombardıman sonucunda bakkala ekmek almaya giden yedi yaşındaki Rubar adlı çocuğun ölümünü gördüm. Şam'da giyim mağazam vardı. İşimi evimi her şeyimi bırakıp zar zor ailemi kurtarıp buraya geldim. Şimdi bu köyde her gece bir akrabanın evinde kalıyorum. Bu savaş bitene kadar sanırım bizler de biteceğiz. Bu savaş bitmeden artık Şam'a dönmemiz mümkün değil."


  Mynet
  Dupea and KARLALESİ like this.

 2. #2
  Selametle... KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  9.262
  Blog Yazıları
  46
  Tecrübe Puanı
  107375007

  Tanımlı Ce: "Kürdistanı kurduk kimseye vermeyiz"

  Şahısların anlattıklarına göre onlar bizim 68 dönemlerimizde yaşadıklarımızı yaşamışlar ve tepkilerini bu şekilde göstermişler..
  Zamanında bizim Ülkemizde de kürtçe konuştuğu için dayak yiyen, kürt olduğu için küçümsenen çok insan oldu.. Yeni yeni aşıyoruz bunları..
  Bu sistemin taktiği belli.. Böl, parçala ve yok et.. Rabbi'm yardımcımız olsun..

  Bir Türkiye olarak Ülkemiz de Türkçe'nin haricinde bir dil konuşuluyor olması Ülkemizin aleyhine olacak değil...Sadece biz de değiliz zaten.. Bence bu insanları kürdistan devletini kurma aşkına sürükleyenler onları insan yerine koymayanlardır..

  Bizim Ülkemiz de de bu sevdaya düşmüş olanlar vardı önce den (pkk yı kastetmiyorum).. Haklılardı belki.. Çünkü Ülke'm dedikleri yerde tepeden bakılıyordu onlara.. Şimdi çok insan tanıyorum önceden böyle düşünüp şimdi böyle birşeyin bahsini bile açmayan..

  Evvel ki sistemler mevcutken pkk neden yoktu ortalıkta, gerek yoktu çünkü pkk'ya..
  Devlet kendi yetiştiriyordu isyancılarını/gençlerini ve onları cezalandırarak Ülke'yi yeterince karıştırıyordu zaten...  Dupea and Odysseia like this.

 3. #3
  Süper Üye Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi Baktabul'un Çılgını Kötü Kedi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2012
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  449
  Tecrübe Puanı
  59364838

  Tanımlı Ce: "Kürdistanı kurduk kimseye vermeyiz"

  iyi o zaman
  her 3 5 kişi bir araya geldiğinde bir devlet kuralım. o kadar kolay mı devlet kurmak ya
  KARLALESİ and Odysseia like this.

 4. #4
  VIP Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia Baktabul'un Çılgını Odysseia - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2012
  Mesajlar
  4.030
  Blog Yazıları
  82
  Tecrübe Puanı
  107374562

  Tanımlı Ce: "Kürdistanı kurduk kimseye vermeyiz"

  Alıntı KARLALESİ´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster


  Bir Türkiye olarak Ülkemiz de Türkçe'nin haricinde bir dil konuşuluyor olması Ülkemizin aleyhine olacak değil...

  Evvel ki sistemler mevcutken pkk neden yoktu ortalıkta, gerek yoktu çünkü pkk'ya..


  Şu iki cümlen hariç hepsine katılıyorum söylediklerinin.


  Ben bir milletin dilinin benliği oldğuna inanıyorum. Sen bu vatanın içindeysen, sen bu vatanda ekmeğini eline alıyor, özgürlüğünü kazanıyorsan ona saygı duymak zorundasın. Sen Türk toprakları içinde yaşıyorsun ve resmi olarak ayrı bir dil kullanma hakkın olamaz.. Kendi aralarında konuşsunlar istedikleri gibi kullansınlar fakat bu dil okullara ders olarak verilmemeli.

  Sistemlere örnek verecek olursak, misal Osmanlı..
  Osmanlı'da hoşgörü sistemi uygulanıyordu.. Sonuç: 600 yıllık bir hüsran. Herkes kendi dilini çok rahat yaşıyordu fakat sonunda ne oldu? Ben onlardan üstünüm kavgası baş gösterdi. Kimse başka bir kültürden biriyle aynı idarenin içerisinde olmak istemedi.. Herkes tek ben olayım istedi. Bence şu an ülkemizde dil konusunda taviz verilirse bunun da sonradan büyük bir ayrılığa yol açacağını düşünüyorum açıkçası.
  Dupea and KARLALESİ like this.

 5. #5
  Selametle... KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  9.262
  Blog Yazıları
  46
  Tecrübe Puanı
  107375007

  Tanımlı Ce: "Kürdistanı kurduk kimseye vermeyiz"

  Alıntı Odysseia´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  Şu iki cümlen hariç hepsine katılıyorum söylediklerinin.


  Ben bir milletin dilinin benliği oldğuna inanıyorum. Sen bu vatanın içindeysen, sen bu vatanda ekmeğini eline alıyor, özgürlüğünü kazanıyorsan ona saygı duymak zorundasın. Sen Türk toprakları içinde yaşıyorsun ve resmi olarak ayrı bir dil kullanma hakkın olamaz.. Kendi aralarında konuşsunlar istedikleri gibi kullansınlar fakat bu dil okullara ders olarak verilmemeli.

  Sistemlere örnek verecek olursak, misal Osmanlı..
  Osmanlı'da hoşgörü sistemi uygulanıyordu.. Sonuç: 600 yıllık bir hüsran. Herkes kendi dilini çok rahat yaşıyordu fakat sonunda ne oldu? Ben onlardan üstünüm kavgası baş gösterdi. Kimse başka bir kültürden biriyle aynı idarenin içerisinde olmak istemedi.. Herkes tek ben olayım istedi. Bence şu an ülkemizde dil konusunda taviz verilirse bunun da sonradan büyük bir ayrılığa yol açacağını düşünüyorum açıkçası.
  Canım benim haklısın da, 600 yıllık hüsran derken? 600 yıl boyunca sen hangi Millet'in Dünya'ya hüküm sürdüğünü duydun?
  Türkiyemiz şunun şurasın da daha Atatürk den beri bir Cumhuriyet.. 100 yıl de hadi, neler neler yaşadık şimdiden.. Biz neden başından beri çatışma ve hüsran içindeydik?
  Çünkü kimsenin kimseye/görüşüne ve kılık kıyafetine/Düşüncesine saygısı yoktu..
  Seninde dediğin gibi, 600. yılın sonunda kimsenin kimse'ye saygısının kalmadığı dönemde hüsrana uğratıldı Osmanlımız..
  Demekki hoşgörü 600 yılın anahtarıydı..

  Peki ingilizce neden öğreniyoruz? Ben resmi dilimize eklensin demiyorum ama, hoşgörü adına kürtçe konuşulmasına da ses çıkarmamak lazım..
  Doğu bölgesin de çocuklar okula bile gidemiyor, kendi dilin den alfabeyi yazıp okuyamıyor, kalkıp da onlara Türkçe konuşun diye baskı yapmak zulüm değildir de nedir?
  Sırf Ülke'nin tek dil çabası adına yapılmamalı bunlar, yapılmamalıydı da..
  Tam tersini düşünelim.. Bizler Kürtçe den başka dil bilmiyoruz, kendi dilimizi bile okuyup yazamıyoruz ama, Türkçe konuşmamız için baskı ve tehdit var..


  Odysseia likes this.

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. "Kimseye vermedikleri pozları bana verdiler"
  By кıνıяcıк in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-07-2011, 13:44
 2. "Duygusal yakınlık kurduk, sevişmedik!"
  By кıνıяcıк in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-26-2011, 02:36
 3. "Kimseye muhtaç değiliz"
  By _PESSİMİST_ in forum Fenerbahce
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-28-2010, 17:29
 4. "Karakterli bir takım kurduk"
  By uA_mert in forum Türkiye Basketbol Liği
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-27-2009, 07:25
 5. "İyi bir kadro kurduk"
  By RockDevil in forum Besiktas
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-09-2009, 11:43

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375