Menaf Tlas 'Çok kötü sinyal'


31 Tem 2012 11:09 Samanyolu Haber


Lehigh Üniversitesi'nden Ortadoğu uzmanı Henri J. Barkey Suriye'deki son durumu değerlendirdi.
Esad sonrası yönetim sürecinin liderliği için adı geçen ve Ankara'nın da desteklediği Menaf Tlas için 'Çok kötü bir sinyal' değerlendirmesi yapan Barkey şöyle diyor: 'Suriye 'yi emdiler, şimdi kurtarıcı olarak ortaya çıkmaya çalışıyor. Suriyelilerin hepsi bundan irite olur'

İşte Barkey'in, Akşam'la yaptığı röportajda Suriye'deki son durumu değerlendirdiği bölüm...- Türkiye Esad sonrasında Menaf Tlas'ın iktidara geçmesine destek veriyor. Bu proje tutar mı?

Menaf Tlas'ı Davutoğlu iftara davet etti. Amerikalılar da 'Yakışıklı adam, İngilizce de biliyor. Başa getirelim' diye düşünüyorlar. Ama Allah korusun! Dışarıdaki güçlerin yapabileceği en büyük hata Tlas gibi şimdiye kadar rejimin orta direklerinden olmuş birisini yeni Suriye'nin başına getirmeye çalışmak. O kadar kötü bir sinyal ki bu, o kadar kötü sonuçlar verecek ki...

- Neden? Bu iş biraz da Yemen modeli diye öne çıkarılıyor...

Yemen'in haline baksanıza! Olamaz yani, daha kötü örnek düşünemiyorum. İkincisi, Tlas aslında Esad'ın çocukluk arkadaşı. Babası kasabın tekiydi. Üstelik de bunlar da muazzam para yaptılar, Paris'in en güzel caddelerinden birinde apartmanları, paraları var. Kız kardeşi Paris'te gayet sosyetik bir kadın, salonları, dünya kadar paraları var. Baba da, oğlu da, kız kardeşi de orada. Bunlar Suriye'yi emdiler, şimdi kurtarıcı olarak ortaya çıkmaya çalışıyor. Suriyelilerin hepsi bundan irite olur.Esad sonrasında nasıl bir Suriye ortaya çıkacak? Bölünür mü?

Suriye'de maalesef bir müddet kan gövdeyi götürecek. Ne yazık ki Irak'takinden çok daha kanlı bir süreç bekliyorum. Çünkü Irak'ta iç savaş oldu ama ABD askerleri en azından o aşamada iç savaşın çığırından çıkmasını önlediler. Burada öyle bir şey yok. Tabii Esad sonrası eğer bir uluslararası barış koruma gücü (peacekeeping force) yaratılırsa, bu iç savaşın oluşmasını önleyebilir. Hiç olmazsa Irak'tan bir şeyler öğrenmiş olduk. ABD'lilerin, Bremer'in (Paul) yaptığı en büyük hata orduyu lağvetmek, Baasçıların hepsini atmak, yani devleti kendisi çökertti Bremer. Oysa Baasçıların hepsi kötü değildi. Bazıları mecburen Baas'a üye oluyordu, çünkü başka türlü iş bulamıyorlardı. Suriye'de de devleti çökertirse muhalefet, yerine hiç kimseyi koyamayacak çünkü muhalefetin hiçbir yetkinliği yok. Bu muhalefetin içinde kim kazanacak onu da bilmiyoruz, muhalefetin içinde de çarpışmalar olacak, birbirlerini yiyecekler bir dereceye kadar. Dolayısıyla Suriye uzun bir müddet kendisini toparlayamayacak.