İstanbul’un olimpiyat oyunlarına ev sahipliği şansını The Times gazetesi masaya yatırdıİstanbul’un aday olduğu 2020 Olimpiyatları için Türkiye’nin devlet nezdinde Londra’ya çıkarma yapması İngiliz basınının ilgisini çekti. Londra’da olimpiyatlar tüm hızıyla sürmesine karşın İstanbul’un adaylık sürecini de masaya yatıran Ada basınında Türkiye’nin sporun en büyük organizasyonunu düzenlemeye hazır olup olmadığı sorgulandı.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden The Times da bu adaylık süreci ile ilgili gelişmeleri okurlarıyla paylaşan gazeteler içindeydi. İstanbul’un 2020 vizyonunda başarıyı istiyorsa, futbolun dışında diğer sporlarda da varlık göstermesi gerektiğini öne süren gazete, şehirdeki ulaşım sorununun da mutlaka çözülmesi gerektiğine dikkat çekti.

İstanbul’da konuyla ilgili sokağın nabznı tutan The Times olimpiyat hakkını kazanması durumunda, olimpiyatları düzenleyecek ilk müslüman ülke olacağına vurgu yaptığı haberde Türkiye’de insanların olimpiyatı istediğini okurlarına aktardı. Beyoğlu’nda röportaj yapılan bir kebapçının “Hiç şüphesiz biz iyi bir organizasyon gerçekleştirebiliriz. Bunu yapacak kapasiteye ve sorunları çözecek insanlara sahibiz. İstanbul hep bu işe adaydı. Ancak bugüne kadar yeterince inanmıyordu. Ama devlet de bu işe el attı. Bu hamle bir anda insanların favori olduğumuzu düşünmelerine yol açtı” sözlerine yer verildi.

Gazetenin haberinde İstanbul’un önündeki en büyük iki engelin trafik ve diğer spor dallarına futbol kadar ilgi gösterilmemesi olduğu belirtildi. Trafiğin bir çileye dönüştüğüne vurgu yapan Times gazetesi, futbolun Türkiye’de sevildiği ancak diğer spor dallarına bu oranda bir ilginin olmamasının da yetkilileri düşündürdüğünü savundu. Trafik sorunun hükümetin tüp geçit ve köprü gibi yeni projeleriyle giderilebileceği ifade edilirken, sokakta görüşü alınan insanın Londra Olimpiyatları’na ilgi göstermediğini itiraf ettiği belirtildi.

HT