Halep'ten çıkış kolay değil!Suriye'deki olayları izlerken Halep'te yaralanan AA Foto Muhabiri Sinan Gül, Gaziantep'e sevk edildi. Gül, keskin nişancıların açtığı ateş sonucu yaralandığı anı paylaştı.

Suriye'nin Halep kentinde keskin nişancıların kurşunlarının isabet etmesi sonucu iki ayağından yaralanan Gül, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın desteğiyle Şaar bölgesinden Kilis'e getirildi.

Esed rejimine bağlı Suriye Ordusu'nun keskin nişancılarına hedef olan Gül, yaralandığı sırada yaşadıklarını paylaştı.

Gül, beraber olduğu muhalif grubun Suriye Ordusu'na ait askeri üsse operasyon düzenlediğini, AA ekibinden Muhabir Samet Doğan ve Kameraman Kenan Yeşilyurt ile operasyonu takip etmek için çatışma bölgesine gittiklerini belirtti.

Çatışma bölgesinde keskin nişancılar ateş etmeye başlayınca bir arabanın arkasına sığındıklarını anlatan Gül, şöyle devam etti:

''Keskin nişancılar ateş açmaya başlayınca yanımızda muhalif asker kalmadı. Onlar ilerleyince ortamın güvenli olduğunu zannettim ama yine de temkinli davranarak Kenan'a yerinde kalmasını söyledim. Sonra yolun karşısındaki arabayı kendime siper etmek için yolun karşısına fırladım. Tam arabanın yanına giderken yoğun ateş altında kaldım. Keskin nişancılar direkt üzerime ateş açtı. Ayağımdan ve baldırımdan vuruldum. Beni alamadılar uzunca bir süre... Sürekli üzerime ateş ettiler.

Arabayı siper aldığım için başka kurşun isabet etmedi. Kan kaybım vardı, onu fark ettim. Kenan yanıma gelecekti, ''gelme'' dedim. Sonra boynumdaki şalı turnike yaptım. Sonra muhalifler bir kamyon buldular, o kamyonu keskin nişancılara siper yaparak beni oradan çıkarttılar.''

Muhalifler tarafından Halep'teki Daruş eş-Şifa Hastanesi'ne götürüldüğünü anlatan Gül, ilk müdahale yapıldıktan sonra Türkiye'nin de girişimiyle muhaliflerin otomobille Kilis'e getirildiğini söyledi.

Hayati tehlikesinin bulunmadığını kaydeden Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Gül'ün tedavisine Gaziantep'te devam edilmesinin kararlaştırıldığını bildirdiler.

Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Sinan Gül, burada tedavi altına alındı.

İHA MUHABİRLERİ DE SALDIRIYA UĞRADI
İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirleri Suriye'nin Halep kenti çıkışında saldırıya uğradı.
Günlerdir Suriye’nin Halep şehrinde faaliyet gösteren ancak bu gece kentten çıkmaya çalışan İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Mehmet Altunışık, Foto Muhabiri Abdullah Coşkun, Turkpıx Foto Muhabiri Mehmet Topaloğlu ve tercüman Ahmet Dögen’in içinde bulunduğu araç Esad askerleri tarafından tarandı. Esad birliklerine bağlı askerler, korumaların karşılık vermesi ile geri çekildi. Muhabirler saldırıdan korumaların çabuk davranması üzerine yara almadan kurtuldu.

21 YARALI SURİYELİ TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ
Suriye'nin Halep kentindeki olaylarda yaralanan 21 Suriyeli, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden Türkiye'ye getirildi. Yaralılardan bir kadın yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.


Akşam saatlerinde Halep'teki olaylar sırasında yaralandığı belirtilen 21 Suriyeli Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı ve Bükülmez köylerinden sınırı geçerek Türkiye'ye getirildi. Çatışmalarda yaralananlar arasında bulunan Özgür Suriye ordusundan bir Suriyeli'nin kız kardeşi, Reyhanlı Devlet hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Çatışmalarda yaralanan 2 yaşındaki Aya ismindeki kız çocuğunun ise bir gözünün kör olduğu belirtildi. Dedesi tarafından Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne getirilen çocuğun anne ve 7 aylık kardeşinin öldüğü öne sürüldü. Türkiye'ye getirilen diğer yaralılar ise Hatay'daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

HALEP’TE HELİKOPTER KURŞUN YAĞDIRDI

Akşam saatlerinde aniden havalanan Esed birliklerine bağlı bir helikopter Halep şehrine kurşun yağdırdı. Halkın sokağa çıktığı anda başlayan bombardımanda 4’ü Özgür Suriye Ordusu askeri biri vatandaş olmak üzere 5 kişi yaralandı.


Çatışmaların kızıştığı Halep şehrinde akşama doğru havalanan Esed birliklerine bağlı bir helikopter kente kuşun yağdırdı. Olukça alçaktan uçuş yaparak kentte kontrolü eline alan Özgür Suriye Ordusu askerlerine kurşun yağdıran helikopter İHA tarafından saniye saniye görüntülendi.


Özellikle muhaliflerin yüzde yüz hakimiyet kurduğu Sahur semtine doğru kurşunlar yağdıran helikopter, 5 kişiyi yaraladı. Yaralanan dört muhalif asker ve bir vatandaş, Özgür ordunun araçları ve ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.


Saldırı sırasında kentte devriye atan Özgür Suriye Ordusu yaklaşan helikoptere uçaksavarla karşılık vermeye hazırlandığı anda helikopter rotasını değiştirerek Sahur semtinin üzerinden uzaklaştı. Bu arada sokaklarda bulanan Suriyeli vatandaşlar arasında koşuşturma başladı.
Helikopterin saldırısı ile çatılara çıkan Esed birliklerinin keskin nişancıları da bir vatandaşı asker sanarak vurdu. Karının sol üst bölgesinden aldığı kurşunla ağır şekilde yaralanan talihsiz vatandaş, muhalif askerler tarafından hastaneye kaldırıldı. Sahur hastanesinde ilk müdahalesi yapılan vatandaşın sağlık durumu ciddiyetini koruyor.


Hastanede görev yapan doktorlar en büyük sıkıntıyı ilaç bulmakta çektiklerini belirterek, her gün onlarca vatandaş vuruluyor. Burada elimizden geleni yapıyoruz. Ancak ilaç sıkıntımız var dedi.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU 300 KİŞİ İLE HALEP’E GİRDİ
Özgür Suriye Ordusunun en güçlü ve büyük kolu olan Liva El Tevhit grubu, Esad rejiminin Halep’i kuşatmaya başlaması üzerine 300 kişilik bir askeri kuvvet ile şehre girdi.


Şam yönetimine bağlı birliklerin Halep’e yoğunlaşması üzerine Özgür Suriye Ordusunun en güçlü ve büyük kolu olan Liva El Tevhit grubu, 300 kişilik bir askeri kuvvet ile şehre girdi. Grup, Halep’teki muhalif birliklerine destek vermek üzere gecenin karanlığında önce dua edip namaz kıldı. Bir yandan dualar eden ve zafer yemini içen grup bir yandan da silah kuşanarak hazırlık yaptı. Askerlerden bazıları dua okunduğu sırada gözyaşlarına hakim olamadı.


Liva El Tevhit grubu liderlerinden Yusuf Sabah Ebu Selmo, bizim hedefimiz Esed’ı iktidardan düşmedir. Bunu yapacak gücümüz var. Ancak Halep halkı bizim için çok önemli olduğundan burada tam olarak gücümüzü gösteremiyoruz. Halep’e ve Halep halkına zarar gelmesini istemiyoruz. Ancak buna rağmen birlik ve düzeni sağlamak için Halep’i alacağız. Esad askerlerini buradan temizleyeceğiz. Esed’e yardım ve yataklık edenleri de aynı şekilde buradan temizleyeceğiz. En büyük hedefimiz ise Esed düştükten sonra medeni ve İslam ülkesi olan bir ülke kuracağız dedi.


Kendilerine oldukça güvenen muhalif askerler de kesinlikle zaferle döneceklerini söylediler.
Gecenin karanlığında yola çıkan ve sabahın ilk ışıkları ile birlikte kente giriş yapan grup, yol boyunca hem şarkı söyledi hem zafer naraları attı.
AJANSLAR