Muhaliflerin, Halep Kalesi'ni ve şehir merkezini ele geçirdiği ileri sürüldüÖzgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) ülkenin kuzeyinde yer alan Halep Kalesi'ni ve şehir merkezini ele geçirdiği iddia edildi. Anadolu Ajansı'nın bölgedeki yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, ÖSO'nun bir kaç gündür nizami ordu ile girdiği çatışmalarda şehir merkezinin büyük bir kısmının yanısıra tarihi Halep Kalesi'ni ele geçirdiği bildirildi.

Halep'te gün boyu Salahaddin ve çevre semtlerinde iki ordu arasında sokak çatışmalarının yaşandığını belirten kaynaklar, Esad yönetimine bağlı birliklerin ele geçirilen yerleri geri almak için hava bombardımanının yanısıra ağır silahlarla saldıracaklarını ileri sürdü.

ÖSO, dün de Halep'te stratejik askeri yerlere saldırılar düzenlemiş, sözkonusu yerlerin bir kısmını ele geçirmişti.

ŞAM'DA SON DURUM

Suriye'nin başkenti Şam'ın Yermük bölgesindeki yerleşim yerlerine roket ve havan mermilerinin düşmesi sonucu 15 kişinin öldüğü bildirildi.

Bölgedeki yerel aktivistler, Şam'ın Filistinli mültecilerin kaldığı Yermük bölgesinde evlerin üzerine roket ve havan mermilerinin isabet etmesi sonucu 15 kişinin yaşamını yitirdiğini, onlarca kişinin de yaralandığını kaydetti.

Bölgeden dumanların yükseldiğini dile getiren aktivistler, ölü sayısının yükselmesinden endişe ettiklerini dile getirdi.

HAMA'DA KATLİAM:50 ÖLÜ

Suriye'nin iç kesimlerinde yer alan Hama'da gerçekleşen operasyonlarda güvenlik güçlerinin 50 kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Şam haber ağı(SNN), güvenlik güçlerinin Hama'nın Arbain bölgesine gerçekleştirdiği operasyonlarda üç aileden toplam 50 kişiyi öldürdüğünü bildirdi. SNN, öldürülen kişiler arasında boğazı kesinlerin de bulunduğunu açıkladı.

Yönetimin bölgeye çok sayıda takviye birlik gönderdiğini kaydeden haber ağı, kentte şiddetli patlamaların meydana geldiğini ve patlama seslerinin kentin tüm kesimlerinde duyulduğunu aktardı.

Kentte gerçekleşen ölümleri ''katliam'' olarak niteleyen haber ağı, askeri havaalanı yakınında nizami ordu ile Özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığına değindi.

Deyru'z Zor kentinde de iki ordu arasında çatışmaların devam ettiğine dikkati çeken haber ağı, çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu kaydetti.

Haber ağı, Şam Harp Akademisi Müdürü Tuğgeneral Dr. Muhammed Hüseyin Hac Ali'nin de ordudan ayrılarak Ürdün'e kaçtığını duyurdu.AA