TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa değişikliği ile ilgili oylamalarda maddelerden hiçbirinde 367 barajı aşılamadı. 361 ile başlayan kabul rakamı 350’ye kadar düştü. Peki neden?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün gece Genel Kurul’da hazır bulunmasına karşın kritik eşik geçilemedi. Her oylamada istikrarlı şekilde 6 ila 13 arasında çekimser-boş-geçersiz oy kullanılması dikkati çekti.

ŞAKA YOLLU KONTROL

Oylama sonuçları AKP ile ANAVATAN arasında karşılıklı suçlamalara neden oldu. ANAVATAN’ın samimi davranmadığını oylarını geçersiz kullandığını iddia eden AKP yöneticileri, ANAVATAN’ın böylece hem iktidarı sıkıntıda bırakmaya çalıştığını hem de referandumu zorunlu kılmak istediğini ileri sürdü. İlk gizli oylamada yaşanan sıkıntı nedeniyle TBMM kulisinde AKP ve ANAVATAN’lılar arasında tartışmalar yaşandı. Bunun üzerine ANAVATAN milletvekilleri, kabul anlamına gelen beyaz renkli pulları kabinden çıkararak AKP’lilerin gözleri önünde zarfa atmaya başladı. Bu kez ANAVATAN’lıların beyaz puldan önce zarfa başka bir pul daha kullandığından şüphelenen bazı AKP’liler, şaka yollu zarfların içini kontrol etmeye çalıştı.

TAKIR TAKIR ATACAĞIZ

AKP’lilerin suçlamasını reddeden ANAVATAN Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, “Hepimizin beyaz oy verdiğini orada herkes gördü. Perşembe günü 19 arkadaşımla geleceğim ve anamın ak sütü gibi beyaz oyu takır takır atacağım. Biz bunu millete dair bir şey olduğuna inandığımız için yapıyoruz. Ama AKP’den 10 dolayında gelmeyen veya oy vermeyen var” dedi. Sarıbaş, “AKP bu taktikle neyi amaçlayabilir?” sorusuna “Bilmiyorum, onu da onlar cevaplasın” yanıtını verdi.
AKP: BİR ÇOK ANAP'LI OYLAMAYA KATILMADI

AKP Grup Başkanvekili İrfan Gündüz ise "AKP tam kadro katıldı. Mazaretli gelmeyen, bir iki kişiydi. Birçok ANAP'lı oylamaya katılmadı" diye konuştu.
AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, "Biz, teklifi, 367'nin üzerinde bir oyla Köşk'e göndermek istiyoruz. Veto ederse, haziran başında ikinci kez görüşüp göndeririz. Cumhurbaşkanının ikinci kez zorunlu onayı veya referanduma götürme kararı, 15 - 16 Haziran'a denk geliyor.
120 günlük zorunlu referandum süresini tek maddelik yasa ile 40 güne indirip, 22 Temmuz'da halkın önüne çift sandık koyabiliriz" dedi.

PULLARI TOPLADILAR

Bir ANAVATAN yetkilisi de, şüphe üzerine birkaç oylamadan sonra ret ve çekimser anlamına gelen kırmızı ve yeşil pulları milletvekillerinden bizzat topladığını söyledi. ANAVATAN’lılar ise orta vadede hükümetle Genelkurmay arasında krize neden olabileceği için iktidarın gerçekte düzenlemeyi çıkarmamanın yollarını aradığını ileri sürüyor.

SON KARAR SEZER’İN

GELİNEN aşamada gözler yarın yapılacak ikinci tura çevrildi. Anayasa değişikliğinde ikinci tur oylamalar esas alınıyor. 330 ila 367 arasında kabul oyu alan Anayasa değişiklikleri zorunlu olarak referanduma sunuluyor. 367 ve üstünde kabul oyu kullanılırsa referanduma götürüp götürmeme kararı cumhurbaşkanına ait olacak. Her şartta cumhurbaşkanının Anayasa değişikliğini bir kez iade etme ve ikinci kez kabul edilirse halkoyuna sunma seçeneği bulunuyor.

Referandum olursa iki pusula

TEKLİFİN referandumla ilgili maddesi Genel Kurul’da önergeyle değiştirildi. Buna göre, teklifin halk-oyuna sunulması durumunda Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesiyle ilgili hükümleri ile genel seçimin 4 yıla indirilmesi ve TBMM’de 184 dışında toplantı yeter sayısı aranmamasıyla ilgili hükümleri ayrı ayrı oylanacak. Yani teklif referanduma giderse halk iki ayrı pusula kullanacak. Değişikliğe “Birbiriyle ilgili maddelerin birlikte oylanmasına imkan sağlanması” gerekçe gösterildi. Böylece seçmen, Cumhurbaşkanı’nın halkın seçmesiyle ilgili tercihini diğerlerinden ayrı olarak sandığa yansıtabilecek.


Akşam