Gazze Şeridi'nden İsrail'e fırlatılan Kassam roketlerine karşı, İsrail'de "Gazze'ye operasyon" olasılıkları tartışılırken, El Kassam Tugayları, İsrail ordusunun Gazze'ye girmesi halinde, kaçırılan İsrail askeri Gilad Şalit'i öldürmekle tehdit etti

Gazze tarafından İsrail'e, geçen Kasım'da uygulamaya giren ateşkesten bu yana 300'e yakın Kassam roketi atıldığı bildiriliyor.

İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, Filistinli gruplara, ordunun Kassamlara karşı ilelebet suskun kalacağını düşünerek, kendilerini aldatmamaları uyarısında bulundu. Peretz, İsrail vatandaşlarının, bedeli ne olursa olsun korunacağını ifade etti.

İzzeddin El Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyda ise bir Filistin internet sitesine yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze'de yapacağı askeri operasyonun, İsrailli askerin hayatını da tehlikeye atacağını, "belki de öldürülebileceğini" söyledi.

Ubeyda, bunun "İzzeddin El Kassam Tugayları'nın elinde" olduğunu da kaydetti.

İsrailli milletvekili Yisrael Katz ise Başbakan Ehud Olmert'e, "Hamas'ın Şalit'e zarar vermesi halinde, Filistin Başbakanı İsmail Haniye dahil, Hamas hükümetindeki tüm arkadaşlarının öldürüleceğini açıklaması" çağrısında bulundu.

Öte yandan İsrail radyosu, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin, Gilad Şalit'in "Olmert'in başbakanlığı döneminde muhtemelen serbest kalmayacağı" açıklaması yaptığını duyurdu.
Habere göre, Ürdün'de yayımlanan gazetelerden Düstur'a açıklama yapan Cephe sözcüsü, mevcut hükümetin karar almakta yetersiz kaldığını ifade etti.

Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçen günlerde, İsrail parlamentosundaki partilerden Meretz'in Başkanı Yossi Beilin ile Ramallah'ta bir araya gelmiş ve tutuklu takasıyla ilgili Mısır tarafının yeni önerisi üzerindeki görüşmelerin 2-3 haftada sonuçlanabileceğini ifade etmişti.

İsrailli asker Gilad Şalit, 25 Haziran 2006'da İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki sınır yakınlarındaki Kerem Şalom'da, Filistinli militanların düzenlediği bir baskında kaçırılmıştı. Şalit'in Hamas'ın askeri kanat militanları ile Hamas'a yakın grupların elinde tutulduğu söyleniyor.

AA