Türkiye Sakatlar Derneği'nin, Uluslararası Kiliseler Birliği'nden aldığı iddia edilen tekerlekli sandalyelerin dağıtılmasına tepki var.

Samsun Ekspres Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Kılınç, Türkiye Sakatlar Derneği'nin, Uluslararası Kiliseler Birliği'nden aldığı iddia edilen tekerlekli sandalyelerin dağıtılmasına tepki gösterdi.

Hüseyin Kılınç, dernekte düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Sakatlar Derneği'nin gönderdiği ve Samsun Şubesi'nin dağıttığı Latter-Day Saint (aziz) Charities (LDSC) kuruluşu amblemli ve Strengthenıng Famillies yazılı tekerlekli sandalyelerin iade edilmesini istedi. Kılınç, Uluslararası Kiliseler Birliği'nden alınarak Samsun'da ve diğer illerde dağıtılan tekerlekli sandalyelerin kendilerini üzdüğünü söyledi.

Bunun, "Sakatlar, Uluslararası Kiliseler Birliği ile işbirliği içinde" şeklinde algılanabileceğine dikkat çeken Kılınç, "Türkiye Sakatlar Derneği Genel Merkezi, Uluslararası Kiliseler Birliği'nden bol miktarda tekerlekli sandalye bağışı almıştır. Bu sandalyelerden Samsun'a çok miktarda gönderilmiştir. Tekerlekli sandalyeler, Uluslararası Kiliseler Birliği'ni çağrıştıran sembol ve sözcüklerle doludur.

Samsunlu bürokrat, siyasetçi, işadamı ve hayırseverlerine bir çağrımız var: 'Ayağa kalk Samsun. Uluslararası Dünya Kiliseler Birliği'nden gelmiş her sandalye karşılığında bir sandalye sen ver.' Şuana kadar dağıtılan sandalyeleri de hep beraber toplayıp iade edelim. Samsun kamuoyu bu noktadan itibaren samimiyet sınavındadır" dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Yakup Beyazer ise tekerlekli sandalye dağıtımını doğrularken, genel merkezden yaklaşık 150 adet tekerlekli sandalye geldiğini, olayların başka yönlere çekilmesinin yanlış olduğunu dile getirerek, "Yapılan başarılı çalışmalar ortada. Meyve veren ağaç taşlanır" şeklinde açıklama yaptı.

İHA